Krakowski Ogród Zoologiczny świętuje okrągły jubileusz 90-lecia

Krakowski Ogród Zoologiczny świętuje okrągły jubileusz 90-lecia

Krakowski Ogród Zoologiczny świętuje okrągły jubileusz 90-lecia. To okazja do wspomnień. Przywołajmy niektóre z nich.

Starania o utworzenie w Lesie Wolskim ogrodu zoologicznego rozpoczęto w roku 1926. Zapoczątkowała go tzw. Bażantarnia. Zgodnie z nazwą hodowano w niej bażanty i inne rodzime gatunki ptaków oraz roślinożerne ssaki, głównie sarny i jelenie. Wkrótce zadecydowano o założeniu zwierzyńca w najwyżej położonym i najbardziej suchym obszarze w centrum Lasu Wolskiego. Teren ten wcześniej był użytkowany przez wojsko. Zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.

Otwarcie ogrodu zoologicznego dla zwiedzających nastąpiło 6 lipca 1929 roku.Zwierzostan liczył wtedy 94 sztuk ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 gadów. Eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy. W czasie II wojny światowej krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką. Niektóre zwierzęta przetransportowane zostały do niemieckich ogrodów. Sześć dorosłych żubrów, które wywieziono z Lasu Wolskiego, zginęło w czasie bombardowania w berlińskim ZOO.

Od początku założenia krakowskiego ogrodu zoologicznego funkcję kierownika ZOO do roku 1966 pełnił Antoni Koziarz. W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W 1964 roku pojawił się pierwszy słoń indyjski – Kinga.W 1970 poszerzono ekspozycję zwierząt o gady, płazy i ryby.

W 1975 roku obszar ogrodu poszerzono do 15 ha. Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klat i schronów dla zwierząt. Zaczęto sprowadzać tak atrakcyjne gatunki jak hipopotamy karłowate, antylopy addaks, kob śniady i kob liczi, zebry Chapmana, tapiry anta i białe wielbłądy.

Zwłaszcza ostatnie lata dla krakowskiego ZOO to okres wielu inwestycji.

W roku 2005 otwarto nowoczesną małpiarnię, a w 2007 roku wybieg dla dla wielkich kotów (tygrysów, panter śnieżnych i chińskich). W 2013 roku w miejscu wybiegów bizonów i kułanów powstała żyrafiarnia. Trzy lata później pojawiła się kolejna atrakcja, piękna pingwiniarnia z basenem wypełnionym lazurową wodą. W 2017 roku otwarto kolejny, nowoczesny wybieg dla wielkich kotów (lwów i jaguarów).

Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych. Eksponujemy w Krakowie 1494 sztuk zwierząt i 271 gatunków.

Źródło ZOO Kraków

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku