Już dzisiaj zapraszamy na pochód Lajkonika!

Już dzisiaj zapraszamy na pochód Lajkonika!

Dziś o godz. 12.00 spod siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Senatorskiej 1 wyruszy pochód Lajkonika. Zgodnie z tradycją każdego roku w oktawę Bożego Ciała ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem jeździec na białym koniku przemierza trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny.

Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.30 na scenie pod wieżą ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta.

Warto też przypomnieć, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała. I tylko wtedy uderzenie jego buławy na prawdę przynosi szczęście. Zgodnie z powszechnie znaną legendą początki tradycji Lajkonika związane są z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim, czego mieli dokonać dzielni flisacy wiślani z okolic Zwierzyńca, zwani włóczkami. Zachowane źródła historyczne pozwalają natomiast stwierdzić, że harce Lajkonika w asyście jego orszaku odbywały się z pewnością przynajmniej od około połowy XVIII wieku.

Człowiekiem, który w wyjątkowy sposób oddał się tej tradycji, jest Zbigniew Glonek. Wciela się on w postać Lajkonika już od 1988 roku, czyli w tym roku po raz 32. Trzeba jeszcze dodać 17 lat, gdy Zbigniew Glonek chodził „przy koniku” jako włóczek. Daje to piękny wynik 49 lat w związku z obrzędem Lajkonika.

W związku z pochodem mogą nastąpić chwilowe wstrzymywania ruchu pojazdów Komunikacji Miejskiej w Krakowie. W przypadku dłuższych zatrzymań, tramwaje i autobusy będą kierowane na trasy objazdowe.

Szczegółowy program wydarzenia i więcej informacji na temat tradycji pochodu Lajkonika na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Foto Flickr

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku