Historyczny autobus MAN wyjedzie na linię „A”

Historyczny autobus MAN wyjedzie na linię „A”

W najbliższą niedzielę, 23 czerwca MPK SA w Krakowie przygotowało dla mieszkańców i turystów sporą atrakcję. W ramach inauguracji tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej na historyczną linię nr „A” po raz pierwszy od wycofania z ruchu wyjedzie autobus MAN.


Pojazd przeszedł kapitalny remont, podczas którego zadbano o przywrócenie mu oryginalnego wyglądu. Co prawda w autobusie brakuje jeszcze oryginalnych tzw. filmów, czyli dużych tablic kierunkowych, ale w najbliższej przyszłości także ten element wyposażenia będzie dodany.
Przypomnijmy, że autobus MAN SG242 dotarł do Krakowa w maju 1992 roku do zajezdni w Czyżynach. Już 6 czerwca tego samego roku, a więc ponad 27 lat temu wyjechał na trasę do obsługi linii 119, łączącej Dworzec Główny z Borkiem Fałęckim. Był to pierwszy w Krakowie autobus z systemem ABS. Co ciekawe jest to najprawdopodobniej najdłużej eksploatowany przez MPK SA autobus w Krakowie. W ciągu ponad dwudziestoletniej eksploatacji przejechał ponad 800 tys. km. Został wycofany z regularnego ruchu dopiero we wrześniu 2013 roku. Od tamtej pory do teraz oczekiwał na wyjazd, aby znów służyć pasażerom, tym razem jako pojazd historyczny. Warto podkreślić, że krakowski MAN był najprawdopodobniej pierwszym fabrycznie nowym autobusem zakupionym w tzw. krajach Europy Zachodniej, który trafił do Polski po przemianach gospodarczych, po 1989 roku.


Wszyscy, którzy będą chcieli przypomnieć sobie jak podróżowało się tym autobusem zapraszamy do przejazdu na linii „A”. Trasa tej linii będzie przebiegać poniższymi ulicami:
Cracovia Stadion – Kałuży – al. Focha – Piłsudskiego (powrót: al. Krasińskiego – Dunin-Wąsowicza – Kałuży) – Podwale – Teatr Bagatela – Dunajewskiego – Basztowa – Teatr Słowackiego – Lubicz – rondo Mogilskie (dolny poziom) – al. JP II – pl. Centralny im. R. Reagana – al. Solidarności – Kombinat.


Szczegółowy rozkład jazdy linii jest dostępny na stronie internetowej MPK SA. Odjazdy autobusu MAN z przystanku Kombinat zostały zaplanowane na 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00, a z Cracovia Stadion na 11.00, 13.00, 15.00 i 17. 00.
Poza wyremontowanym autobusem MAN na linii „A” pojawi się także historyczna Scania 113ALB, która została odnowiona. Przeszła remont blacharki i została na nowo pomalowana. Co więcej, udało się w magazynach odnaleźć oryginalne emblematy Scanii, które zostały oczywiście zamocowane.
Na linii nie mogło zabraknąć popularnego „Ogórka”. Ten przegubowy autobus również przeszedł drobny lifting, bo został na nowo pomalowany, oczywiście w tych samych barwach.
Ostatnim autobusem, który będzie kursował na linii „A” to Ikarus.
Serdecznie zapraszamy do przejazdu tymi wyjątkowymi historycznymi pojazdami. Warto także pamiętać, że w niedzielę, 23 czerwca będą kursować także po raz pierwszy w tym roku historyczne tramwaje na linii „0” z ul. św. Wawrzyńca do Cichego Kącika. Szczegółowy rozkład jazdy tej linii jest dostępny na naszej stronie internetowej.

Foto. MPK