Dzisiaj niesamowita iluminacja pojawi się na budynku Teatru im. J. Słowackiego. Zapraszamy na pokazy!

Dzisiaj niesamowita iluminacja pojawi się na budynku Teatru im. J. Słowackiego. Zapraszamy na pokazy!

Helena Modrzejewska będzie pierwszą aktorką, której wizerunek zostanie upamiętniony na srebrnej monecie w ramach serii Wielkie aktorki.  Narodowy Bank Polski wyemitował monetę 11 czerwca 2019 roku, a jej uroczysta prezentacja obędzie się 14 czerwca na scenie Teatru im. J. Słowackiego.  Uroczystości rozpoczną się o godzinie 20:00, będzie im towarzyszył  program artystyczny, a około 21:30 rozpocznie się mapping na trzech stronach budynku Teatru. Wstęp wolny.

(Godziny wyświetlania mappingu: 21:30, 21:50, 22:15, 22:40)


Teatr im. Juliusza Słowackiego kontynuuje współpracę z Narodowym Bankiem Polskim
i po wybiciu monety upamiętniającej 125-lecie działalności Teatru, tym razem rozpoczyna, zapowiadaną wcześniej, serię Wielkie aktorki. Pierwszą z artystek uwiecznioną na monecie, będzie Helena Modrzejewska,  związana ze sceną przy placu św. Ducha nie tylko jako aktorka ale też propagatorka powstania tego Teatru, która w 1891 roku zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na jego budowę.  Wraz z Antoniną Hoffmann  została matką chrzestną Teatru Miejskiego w Krakowie (obecnie Teatru im. J. Słowackiego) własnoręcznie kładąc kamień węgielny pod fundamenty.  Na tej scenie pokazywała swoje wybitne kreacje, m.in. szekspirowskiej Lady Makbet, Marii w Warszawiance, Marii Stuart, Kamili z  Damy kameliowej A. Dumasa-syna i wiele innych.

Helena Modrzejewska zostanie upamiętniona na prostokątnej srebrnej monecie o nominale 20 złotych. Na rewersie monety umieszczono wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy – wykonany z porcelany – wachlarz sceniczny aktorki.
Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

Nominał 20 zł

metal: Ag 925/1000

stempel: lustrzany, wklejka porcelanowa

wymiary: 40,00 x 28,00 mm

masa: 28,28 g

brzeg (bok): gładki

nakład: do 16 000 szt.

Projektant monet: Anna Wątróbska-Wdowiarska

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A., emitentem jest Narodowy Bank Polski, cena emisyjna monety wynosi 210 zł, monetę można kupić od 11 czerwca 2019 roku w  oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. 

Autorem pokazu mappingu towarzyszącego emisji monety jest Aleksander Janicki, twórca instalacji multimedialnych.  Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Fot. Poglądowe YT