Dostawa kolejnych nowych niskopodłogowych tramwajów do Krakowa coraz bliżej

Dostawa kolejnych nowych niskopodłogowych tramwajów do Krakowa coraz bliżej

Jeszcze tylko nieco ponad miesiąc mają producenci na złożenie ofert w przetargu ogłoszonym przez MPK SA, na dostawę kolejnych tramwajów do Krakowa, których może być nawet 60. 
W trwającym postępowaniu przetargowym firma Modertrans z Poznania złożyła protest przeciwko, ich zdaniem, zbyt wygórowanym warunkom ograniczającym dostęp do udziału w tym postępowaniu. MPK SA w Krakowie pozostało jednak na stanowisku, że te warunki są adekwatne do standardów jakich oczekują pasażerowie krakowskiej komunikacji. 


– Nie zależy nam na zakupie „czegokolwiek”. Nasi pasażerowie oczekują pojazdów na światowym poziomie, zapewniających poprzez odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne długotrwałą i niezawodną eksploatację. Stąd nie ma miejsca w tym obszarze na jakikolwiek kompromis – podkreślił Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafił protest firmy Modertrans, podzieliła stanowisko MPK SA i 4 czerwca w całości oddaliła protest producenta z Poznania.

Przypomnijmy, że zgodnie z podpisanymi w 2018 roku umowami już za pół roku do Krakowa dotrą pierwsze egzemplarze nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów Stadlera. W sumie do końca 2020 roku krakowianie będą mieć do dyspozycji aż 50 tych nowoczesnych wagonów. Oprócz niskiej podłogi wszystkie nowe wagony będą wyposażone w klimatyzację, platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring, system informacji pasażerskiej i porty USB do ładowania smartfonów. Co więcej w dwóch wagonach będą zamontowane specjalne baterie, które umożliwią przejazd nawet do 3 km bez korzystania z sieci trakcyjnej. Wszystkie pozostałe wagony będą wyposażone w instalacje, która w przyszłości również w nich umożliwi montaż takich baterii.

Źródło/Foto MPK