„Żeromski” będzie miał nowe ogrody

„Żeromski” będzie miał nowe ogrody

Po zakończeniu kompleksowych remontów oddziałów Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego przyjdzie czas na rewitalizację zieleni wokół placówki. Gotowe są już koncepcje ogrodów „Żeromskiego”, które przygotowali specjaliści z Katedry Dendrologii i Architektury Obrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Pomysły na zagospodarowanie i rewitalizację terenów zielonych wokół szpitala zakładają powstanie rabat bylinowo-cebulowych, nasadzenia nowych krzewów, ozdobnych traw oraz łąk kwietnych, które naturalnie połączą zieleń przyszpitalną z Łąkami Nowohuckimi, a także budowę strefy terapii i relaksu z miejscem do zabaw z dziećmi oraz punktu widokowego, z którego można podziwiać znajdujący się w pobliżu krajobraz.

Choć przy szpitalu zieleni nie brakuje – jest jej aż 13 ha – to jest ona chaotyczna, niekoniecznie prawidłowo i systematycznie pielęgnowana, brakuje też ławeczek, lamp, alejek spacerowych.

Zdaniem prof. Piotra Murasa z Katedry Dendrologii i Architektury Obrazu w UR, tereny wokół „Żeromskiego” mają duży potencjał, dlatego możliwe będzie stworzenie miłego, estetycznego, a przede wszystkim funkcjonalnego i reprezentacyjnego miejsca, z którego będą mogli korzystać pacjenci. – Ogród stanie się lekarstwem na wszelkie choroby – przekonuje prof. Muras.

Autorskie koncepcje powstały w oparciu o podpisaną w 2016 roku umowę pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym a Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego. W Katedrze Dendrologii i Architektury Krajobrazu pod opieką promotorów: dr hab. inż. Piotra Muras, dr inż. Magdaleny Kulig i dr inż. Magdaleny Nawrotek wykonano inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe polegające na szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej i ocenie stanu terenów zieleni, a także opracowaniu koncepcji zagospodarowania oraz rewitalizacji terenów zieleni wokół obiektów szpitala. Wykonane prace i koncepcje nie skutkowały obciążeniem finansowym szpitala.

Obecnie w placówce trwa remont i modernizacja Oddziału Dermatologicznego i Obserwacyjno – Zakaźnego oraz budynku administracyjnego, a za kilka miesięcy rozpoczną się prace w kolejnych obiektach szpitalnych. Dyrektor szpitala Jerzy Friediger zapewnia, że jak tylko remonty się skończą przyjdzie czas na rewitalizację zieleni. Nastąpi to nie wcześniej niż za półtora roku. Pieniądze na ten cel są już zabezpieczone.

Fot. Szpital im. Stefana Żeromskiego w Krakowie 

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku