Wybory do Europarlamentu 2019. Tak zagłosowała Europa

Wybory do Europarlamentu 2019. Tak zagłosowała Europa

Najwyższe poparcie w wyborach do Europarlamentu w Niemczech zdobył blok partii chadeckich CDU/CSU (28 proc.) – wynika z sondażu exit poll. Na drugim miejscu znaleźli się Zieloni, na których głosowało 22 proc. obywateli.

CDU straciła 7,4 punktów procentowych względem 2014 r., a Zieloni zyskali ponad 11 punktów proc.

Trzecie miejsce na podium należy do SPD z 15,5-procentowym poparciem. Narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdobyła 10,5 proc. głosów. Postkomunistyczną partię Lewica wybrało 5,5 proc. Niemców – tyle samo, co liberalną FDP.

Do PE wejdą Freie Waehler (Wolni Wyborcy) – 2,1 proc., Die Partei (2,6 proc.), i Partia Ochrony Zwierząt – 1,4 proc. (w Niemczech nie obowiązuje próg wyborczy – przyp. red. WP).

Frekwencja wyborcza wyniosła 59 proc. W 2014 r. była o wiele niższa, wynosiła nieco ponad 48 proc.

Według prognozy agencji prasowej APA, stworzonej na podstawie sondaży w wyborach do Europarlamentu wyraźnie prowadzi Austriacka Partia Ludowa (OeVP) kanclerza Sebastiana Kurza (34,5 proc.) przed opozycyjną Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe) (23,5 proc.). Na trzecim miejscu jest Austriacka Partia Wolności (FPOe) (17,5 proc.).

Swoich przedstawicieli wprowadzą do PE także Zieloni (13,5 proc.) i NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne) (8 proc.).

Frekwencja wyborcza przekroczyła 50 proc.

W Grecji w wyborach do Europarlamentu prowadzi główna partia opozycyjna Nowa Demokracja. Według sondaży exit poll uzyska od 32 do 36 proc. głosów, wyprzedzając rządzącą lewicową Syrizę o kilka punktów procentowych (od 25 do 29 proc. wyborców).

Na trzecim miejscu plasuje się socjalistyczny Ruch na rzecz Zmiany (Kinal), który otrzyma od 7 do 9 proc. głosów. Neonazistowski Złoty Świt i Komunistyczna Partia Grecji (KKE) otrzymają od 5 do 7 proc. głosów.

Są również wyniki exit poll z Francji – wygrywa Zjednoczenie Narodowe. Partia Marine Le Pen uzyskała 24,2 proc. głosów. Tym samym wyprzedziła ugrupowanie prezydenta Emmanuela Macrona. Na LREM głosowało 22,5 proc. wyborców. Na trzecim miejscu uplasowała się Europejska Ekologia. Francuscy Zieloni zdobyli 13 proc. głosów.

Źródło WP.pl