Wiedeńczyk poleci w Noc Muzeów! Będzie też zrzut skoczków spadochronowych!

Wiedeńczyk poleci w Noc Muzeów! Będzie też zrzut skoczków spadochronowych!

17 maja, podczas Noc Muzeów 2019 zapraszamy serdecznie na wydarzenie specjalne. O godzinie 20.00 nad Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przeleci historyczny samolot AN-2 „Wiedeńczyk”, gdzie dokona zrzutu skoczków spadochronowych. Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne samolot wyląduje w Czyżynach i przekołuje na teren Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów.
Serdecznie zapraszamy!

AN-2 „Wiedeńczyk” to dwupłatowy samolot transportowo-desantowy wyprodukowany w zakładach WSK PZL Mielec. Przez lata był wykorzystywany jako wojskowy samolot transportowy w podkrakowskich Balicach. Po zakończeniu służby został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Obecnie utrzymywany w stanie lotnym przez Fundacja „Wiedeńczyk” AN-2

Swoją nazwę samolot zawdzięcza wydarzeniom, które miały miejsce w 1982. Wtedy członkowie jego załogi podjęli decyzję o ucieczce z kraju do Austrii. Na pokładzie An-2 bezpiecznie dolecieli do Wiednia, gdzie poprosili o azyl. Samolot został zwrócony do Polski, gdzie na pamiątkę tej epopei został nazwany „Wiedeńczykiem”

Info Muzeum Lotnictwa Polskiego