Przebudowa ulicy Krakowskiej. Jak wyglądają postępy prac?

Przebudowa ulicy Krakowskiej. Jak wyglądają postępy prac?

Powoli kończą się prace związane z przyłączami gazowniczymi. Demontaż starych instalacji rozpoczął się już kilka tygodni temu. Według harmonogramów roboty podzielono na ulice, przecznice, a także według parzystych i nieparzystych numerów kamienic. Do 17 maja przyłącza gazociągowe montowane będą na ul. Dietla od strony ul. Stradomskiej. Do 15 września te same prace powinny się zakończyć po drugiej stronie ul. Dietla, czyli od strony ul. Krakowskiej. Wkrótce, bo od 17 maja rozpoczną się prace związane z montażem wodociągu, odwodnienia oraz wylewane zostaną fundamenty pod słupy trakcyjne.

Gdy prace związane z przyłączami zostaną zakończone wykonawca będzie mógł rozpocząć prace związane z korytowaniem nawierzchni pod przyszłą jezdnię i torowisko. Są to prace, po których rozpocznie się układanie torów oraz nawierzchni. Wszystkie zadania, z użyciem ciężkiego sprzętu używanego do tej pory przy rozbiórce starej jezdni i torowiska, powrócą na ul. Krakowską już za tydzień. Nie mogłyby być prowadzone wcześniej, ponieważ infrastruktura podziemna nie była gotowa. Dopiero po zakończeniu prac pod jezdnią drogowcy wjadą na ul. Krakowską z koparkami, które umożliwią tworzenie wspomnianej podbudowy jezdni i torowiska.

Przebudowa ulicy Krakowskiej obejmuje utworzenie nowego torowiska, przystanków, jezdni, szerszych chodników oraz drogi dla rowerów. Zabytkowy charakter ulicy podkreśli imitująca kostkę brukową nawierzchnia na jezdni oraz odzyskana podczas rozbiórki i planowana do ponownego ułożenia kostka porfirowa. Ta ostatnia zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków dodatkowo podkreśli średniowieczny charakter jednego z najstarszych krakowskich traktów handlowych. Uzupełniona będzie też zieleń na poboczu. A kosztująca ponad 60 mln zł przebudowa ulicy zakończy się w styczniu 2020 roku.

Fot. ZDMK

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku   TUTAJ