Napastnik w szkole – dyrektorzy uczą się, jak reagować

Napastnik w szkole – dyrektorzy uczą się, jak reagować

Miasto Kraków przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim organizuje dla kadry kierowniczej oświaty specjalistyczne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy w szkole. W programie są m.in. elementy antyterrorystyczne – procedury i techniki działania w sytuacji, gdy zagrożenie stanowi napastnik z bronią lub innym niebezpiecznym narzędziem. Szkolenie odbędzie się 30 maja. Chęć udziału zadeklarowało już 140 krakowskich dyrektorów. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 28 maja.

Szkolenie poprowadzi instruktor Paweł Moszner, były oficer jednostki specjalnej Grom. Na specjalistycznych zajęciach dyrektorzy zdobędą wiedzę i umiejętności pozwalające możliwie najlepiej działać i kierować ludźmi w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Zapoznają się ze sposobami alarmowania oraz zasadami współpracy ze służbami ratunkowymi i policją, z technikami ratowania ludzi i minimalizacji strat. Poznają procedury bezpieczeństwa gotowe do wdrożenia w szkołach, a także ćwiczenia praktyczne, które będą mogli zrealizować w swoich placówkach.

Wszystko to ma podnieść świadomość w zakresie bezpieczeństwa. Jak realne są w szkole zagrożenia typu terrorystycznego, pokazała niestety tragedia, do której doszło w warszawskiej szkole podstawowej na Wawrze (zginął tam uczeń zaatakowany nożem).

Szkolenie odbędzie się 30 maja w godz. 9:00–15:00 w Zakładzie Rozwoju Społecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4. Jest ono realizowane w ramach Wspomagania Rozwoju Szkół w Gminie Miejskiej Kraków.

Organizatorami szkolenia są: Wydział Edukacji UMK, Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie, Instytut Spraw Publicznych UJ oraz Zakład Rozwoju Społecznego UJ.

Szczegółowy zakres szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej poradnia-psychologiczna.com.

Info UMK