Będzie rekonstrukcja rządu. Ministrowie lecą do Brukseli

Będzie rekonstrukcja rządu. Ministrowie lecą do Brukseli

Według sondażowych wyników wyborów do Europarlamentu dostanie się przynajmniej dwoje ministrów z obecnego rządu.

Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, w Europarlamencie zasiądzie obecna minister edukacji Anna Zalewska i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński.

Jak wynika z informacji money.pl, premier zajmie się tematem rekonstrukcji już w poniedziałek. Termin? „Niezwłocznie. Nazwiska pojawią się szybko” – informuje osoba zbliżona do KPRM.

Według tych wstępnych wyników eurowybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie.

Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1 proc. głosów, co oznacza 22 mandaty.

– Te blisko 7 mln głosów oddanych na Koalicję Europejską to jest wielki sukces – powiedział Grzegorz Schetyna chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników. – Wiemy, że to jest dopiero początek drogi. Za nami pierwsza połowa meczu. A z podsumowaniem tych wyborów poczekajmy do opublikowania ostatecznych wyników.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

Tegoroczne głosowanie jest dziewiątym od 1979 wyborem bezpośrednim do unijnego parlamentu. W wyniku wyborów zostanie wybranych 705 eurodeputowanych. Liczba europosłów będzie mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją.

Polacy wybierają 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów.

Źródło WP.pl