Barwny korowód przejdzie ulicami Nowej Huty

Barwny korowód przejdzie ulicami Nowej Huty

W sobotę, 8 czerwca z okazji Dni Nowej Huty oraz 70-lecia tej części Krakowa ulicami dzielnicy przejdzie barwny korowód. Wydarzenie przypomni postaci związane z terenami obecnej Nowej Huty, które od legendarnej Wandy do czasów współczesnych współtworzyły dzieje tej części Krakowa. Towarzyszyć mu będzie m.in. radosna orkiestra, cyrkowcy i mażoretki.

Korowód Nowohucki to działania realizowane przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida od 2016 r., podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważne dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury.

W latach 2016-2018 wybrano łącznie 32 postaci i przygotowano ich biogramy oraz rysunki je przedstawiające. W ramach kolejnej odsłony projektu w 2019 r. prezentowanych będzie kolejnych 18 postaci. W sposób szczególny uwaga zostanie zwrócona na osoby, które w swojej codziennej pracy, często niewidocznej, dbały o Nową Hutę, jej dziedzictwo i mieszkańców.

Radosny korowód wszystkich 50 postaci rozpocznie się w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, skąd ul. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni i al. Solidarności dotrze do placu Centralnego. Tam prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otworzy tegoroczne Dni Nowej Huty.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnią Teatr Los Fuegos, Nowa Huta Marching Band i Niepołomickie Mażoretki. Do udziału w korowodzie zaproszono także nowohuckie instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, harcerzy i strażaków ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. 

Choć to już trzeci raz, kiedy Korowód Nowohucki przejdzie ulicami Nowej Huty, to będzie największy i najbardziej okazały z dotychczasowych – jak przystało na jubileuszowy rok 70-lecia dzielnicy. W 2019 r. wydana zostanie również publikację prezentująca wszystkich 50 postaci z Korowodu Nowohuckiego.

Fot. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie