Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Nadchodzi fala wezbraniowa

Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Nadchodzi fala wezbraniowa

W czwartek wieczorem prezydent Jacek Majchrowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze Krakowa. W Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Rozrywka 26 pełniony jest całodobowy dyżur pod numerem telefonu: 12 616 59 99.

W czwartek wieczorem poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 m. Według najnowszych prognoz hydrologów, fala wezbraniowa ma dotrzeć do Krakowa dziś około godz. 8 i ma osiągnąć 5,95 m wysokości. To 75 cm powyżej stanu alarmowego.


Do godz. 18.00 przedłużono drugi, pomarańczowy stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu i burzami. Synoptycy IMGW w Krakowie prognozują wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wartość opadów wynosi miejscami od 30 do 60 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk określono na 90 proc.

Według drugiego, pomarańczowego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”

IMGW ogłosił trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych rzeki Wisły. Ostrzeżenie obowiązuje również do godz. 18.00.

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku

Fot. Policja