Akcja „NURD” – mamy podsumowanie Policji

Akcja „NURD” – mamy podsumowanie Policji

Przejście dla pieszych ma szczególne znaczenie w ruchu drogowym. Na jego obszarze obowiązują ściśle określone zasady. Niestety, zarówno piesi, jak i kierowcy często zapominają o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa.

W tym celu, w środę /08.05br./ na terenie naszego powiatu policjanci drogówki przeprowadzili akcję pod nazwą „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”. Były to wzmożone działania, polegające na bacznej obserwacji pieszych, pod kątem ewentualnego łamania przepisów ruchu drogowego, w szczególności w przypadku przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Policjanci nie ustali również w obserwacji kierowców poruszających się w rejonie przejścia dla pieszych. W przypadku naruszeń przepisów prawa, zarówno przez uczestników ruchu, jak i pieszych, mundurowi podejmowali interwencje i wyciągali konsekwencje prawne.

W ramach całodziennych działań policjanci przeprowadzili 68 kontroli pojazdów oraz ujawnili 38 wykroczeń, popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Wobec osób, które dopuściły się tych naruszeń, policjanci najczęściej nakładali mandaty karne, były też pouczenia oraz skierowano 4 wnioski o ukaranie do sądu. Ponadto mundurowi zatrzymali 11 dowodów rejestracyjnych wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów. Dodatkowo okazało się, że 2 osoby kierowały bez uprawnień, jeden z nich posiadał zakaz sądowy do kierowania pojazdami, za co grozi 5 lat więzienia, a drugi  miał cofnięte uprawnienia, za co grozi do 2 lata pozbawienia wolności. Za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.