Wielkie sprzątanie Czyżyn i mobilna wystawa. Dołącz do akcji

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, przy wsparciu pracowników i aktywistów, rozpocznie akcję sprzątania działki w Czyżynach, która pozostaje nieuporządkowana i zaśmiecona. To właśnie tam mieścić się będzie budynek Cogiteonu. Organizatorzy zachęcają mieszkańców okolicy do włączenia się do wspólnego sprzątania, a potem poeksperymentowania na wystawie mobilnej „Naukowiej”!

Miejsce, w którym powstanie budynek Cogiteonu było częściowo wykorzystywane przez działkowców, ale od kilkunastu lat niestety często służy za wysypisko śmieci. Drzewa dobrze maskują krajobraz. Pod nimi znajdują się zużyte torby foliowe, puszki, butelki, a nawet stare opony. – Wspólnie uprzątniemy ten bałagan – deklaruje Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. – Chciałbym, aby to była wspólna akcja – nie tylko pracowników centrum i aktywistów, ale również mieszkańców, którym leży na sercu otaczająca ich przestrzeń – dodaje.

Porządkowanie terenu przy pasie startowym dawnego lotniska w Czyżynach odbędzie się w poświąteczny wtorek 23 kwietnia. Start o 13.30. – Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu, a po akcji do zwiedzania wystawy mobilnej „Naukowiej” – mówi Piotr Szymański. Będzie to pierwsza okazja do zobaczenia ekspozycji w Krakowie. Zbiórka przy przystanku autobusowym „Jurczaka” obok estakady nad al. Bora-Komorowskiego. Potem akcja przeniesie się na teren pasa, gdzie gromadzone będą worki z odpadami. Dołączyć będzie można w każdej chwili. Planowane zakończenie ok. godz. 17.00.

W centrum nauki, które powstanie w 2022 roku przy al. Bora Komorowskiego, znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku w sieci relacji oraz laboratoria. Jedna z sekcji wystawy będzie dotyczyć powiązań ludzkości z naturą. Na liczącym prawie 1 ha powierzchni dachu budynku będą ogrody zmysłów oraz ogólnodostępna część rekreacyjna, a obok obiektu prawie 2 ha uporządkowanej zieleni z placem zabaw i aleją odkryć naukowych. – Pracujemy nad tym, aby teren w jak największym stopniu był otwarty dla mieszkańców i zwiedzających – mówi Piotr Błachut, główny specjalista ds. budowlanych Cogiteonu.

Teraz zagajnik pełen jest nie tylko śmieci i zarośli. Są tam pozostałości konstrukcji budowlanych oraz resztki ogrodzeń. Drzewa to w większości mało wartościowe orzechy włoskie. – Po zrealizowaniu inwestycji drzew i krzewów będzie dwa razy więcej niż jest ich obecnie – mówi Piotr Błachut.

Mat.prasowe UMK

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku   TUTAJ

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności