Raphaël Pichon współtwórcą festiwalu Misteria Paschalia

Raphaël Pichon współtwórcą festiwalu Misteria Paschalia

Emocje po 16. festiwalu Misteria Paschalia jeszcze nie opadły (i nic nie wskazuje, by miało to szybko nastąpić), toteż – skoro wciąż unosimy się na tej fali niczym najwytrawniejsi surferzy – spieszymy z kolejną ekscytującą wiadomością. Znamy już bowiem nie tylko kierunek, w którym udamy się w przyszłym roku, ale i nazwisko Dyrektora Rezydenta 17. odsłony festiwalu Misteria Paschalia! To francuski dyrygent Raphaël Pichon.

Wobec tego po kolei – wyprawa czeka nas daleka, oto bowiem z Neapolu udajemy się, pokonując po drodze alpejskie szczyty, do protestanckiej Europy. Nietrudno zgadnąć, że jej serce najgłośniej bije w Niemczech; a skoro Niemcy, to pora także na największego twórcę tamtejszego baroku. Ale nie zaczniemy od Bacha, chcemy bowiem, by była to nie tylko podróż przez kraje i landy, ale także przez epoki. Muzyka to continuum, w którym słowa Bernarda z Chartres o karłach wspinających się na ramiona gigantów znajdują szczególny sens.

Zaskakujące, ale w wędrówkę po protestanckiej muzyce północnej i centralnej Europy nie poprowadzi nas Niemiec. Tym przewodnikiem będzie jednak ktoś, komu zawarte w niej znaczenia są bardzo bliskie i kto swą muzyczną karierę rozpoczął trzynaście lat temu odważnie i z wielkim sukcesem – od „Missae breves” Johanna Sebastiana Bacha. Oto Dyrektor Rezydent festiwalu Misteria Paschalia w 2020 roku – francuski dyrygent Raphaël Pichon!

– Bardzo cieszę się na wizję współpracy z Raphaëlem Pichonem, który będzie współtwórcą przyszłorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – To wybitny artysta, który słynie z ukazywania muzycznych związków Bacha z Mendelssohnem, Schütza z Brahmsem, Rameau z Gluckiem i Berliozem. Zapraszam w muzyczną podróż od 6 kwietnia do 13 kwietnia 2020 roku – zaznacza.

Raphaël Pichon rozpoczął edukację muzyczną w Maîtrise des Petits Chanteurs de Versailles, a następnie studiował śpiew, grę na skrzypcach i pianinie w Conservatoire à Rayonnement Régional i Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Jako młody kontratenor występował pod batutą Jordiego Savalla, Gustava Leonhardta, Tona Koopmana i Geoffroy Jourdaina, z którym wykonywał dzieła muzyki współczesnej. W 2006 roku Raphaël Pichon założył Pygmalion – chór i orkiestrę grającą na instrumentach z epoki. Wspólnie z zespołem – obecnie związanym instytucjonalnie z Operą w Bordeaux – Pichon zapraszany jest na ważne międzynarodowe festiwale, gdzie przyciąga publiczność swoimi interpretacjami utworów sakralnych Bacha i tragedii lirycznych Rameau.

Pichon i jego zespół Pygmalion w pełni orkiestrowej i chóralnej siły dali się poznać w Krakowie z najlepszej strony, występując podczas Festiwalu Misteria Paschalia w 2017 roku – gdy wykonali piorunującą „Brockes Passion” Georga Philippa Telemanna – oraz na inauguracji festiwalu Opera Rara w roku 2018 z programem „Enfers” („Piekła”), autorską koncepcją Pichona łączącą muzykę dwóch wielkich twórców opery: Jeana-Philippe’a Rameau i Christophe’a Willibalda Glucka. Oba występy, prócz emocji, wywołały niedosyt. Przyszłoroczne Misteria Paschalia ugaszą to pragnienie!

A tych wszystkich, którzy – tak jak my – już teraz chcieliby doświadczyć choć namiastki emocji czekających nas za rok, zapraszamy na antenę telewizji Mezzo. Ta renomowana stacja przygotowała dla nas retransmisję ubiegłorocznego koncertu w Philharmonie de Paris, podczas którego Raphaël Pichon poprowadził swój zespół w poruszającym wykonaniu Bachowskiej „Pasji wg św. Jana”. Najbliższe emisje w niedzielę, 28 kwietnia o godzinie 8.30 oraz w środę, 8 maja o godz. 12.30.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności