Straż podsumowała działania związanie z usuwaniem skutków weekendowej wichury

Straż podsumowała działania związanie z usuwaniem skutków weekendowej wichury

Komenda Miejska PSP w Krakowie podsumowała działania związanie z usuwaniem skutków weekendowej wichury.

W ostatni weekend województwo małopolskie walczyło z bardzo silnym wiatrem.
Porywy dochodziły nawet do 115 km/h.
W związku z tak silnymi porywami wiatru uszkodzeniu uległo wiele zabudowań, wiatr uszkodził dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Interwencje strażaków związane były głównie usuwaniem połamanych i powalonych drzew, które w wielu miejscach tarasowały chodniki, ulice, drogi oraz szlaki kolejowe utrudniając komunikację. Strażacy wykorzystując własny sprzęt zabezpieczyli folią i plandekami budynki w celu ograniczenia i tak już powstałych strat.
Powyższe anomalie pogodowe nie ominęły również Krakowa i powiatu krakowskiego.
W dniach 10 – 12 marca br. jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu miasta Krakowa i powiatu krakowskiego interweniowały niemal 650 – krotnie. Interwencje te dotyczyły m.in.:
• uszkodzeń budynków (głównie zerwane lub uszkodzone dachy) – 105, w tym:
– w obiektach mieszkalnych – 88
– w budynkach gospodarczych – 17
• wiatrołomów (powalone drzewa, połamane gałęzie, uszkodzone konstrukcje, itp.) – 485.

Na dziś tj. 13.03.2019 r. za realizację ww. interwencji odpowiedzialnych było 1489 strażaków, przy wykorzystaniu 504 pojazdów z Państwowej Straży Pożarnej oraz 1333 ratowników i 270 pojazdów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Niewykluczone, iż liczba ta może się jeszcze zwiększyć, gdyż na bieżąco do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Krakowie napływają „meldunki” ze zdarzeń, które realizowały jednostki OSP, jednak z uwagi na natłok zadań strażacy nie byli w stanie przekazać informacji z podjętych interwencji.

Co najważniejsze dla strażaków przy realizacji ww. interwencji ratowniczych nie ucierpiała żadna osoba postronna, a wypadkowi nie uległ również żaden strażak.

Warto dodać, iż od piątku strażacy w całej Polsce interweniowali 12 741 razy.


Opracowanie / st. kpt. Łukasz Szewczyk

Foto poglądowe