Nieco inaczej niż do tej pory będzie wyglądać tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego

Nieco inaczej niż do tej pory będzie wyglądać tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego

Nieco inaczej niż do tej pory będzie wyglądać tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego. Na ostatniej sesji radni przyjęli jego regulamin i harmonogram. Co się zmienia? Przede wszystkim terminy – składania wniosków i głosowania. Będzie o co walczyć, bo zarówno w dzielnicach, jak i na zadania ogólnomiejskie jest więcej pieniędzy – łącznie 30 mln. I najważniejsze – bardziej niż do tej pory do udziału w BO zaprosimy ludzi młodych – wszyscy mieszkańcy (bez względu na wiek) będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań i oddawać głosy na te ich zdaniem najciekawsze.

W Krakowie już od pięciu lat mieszkańcy mogą decydować, na co przeznaczyć części miejskiego budżetu, przez co mają bezpośredni wpływ na to, jak na co dzień wygląda i funkcjonuje. W ramach wszystkich edycji budżetu obywatelskiego do realizacji zostało wybranych 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim z poddanych pod głosowanie 2054 projektów.

Już niebawem każdy, kto ma pomysł na to, jak ożywić swoją dzielnicę albo zrealizować większe przedsięwzięcie w mieście będzie mógł się do tego przygotować. Już w kwietniu prowadzone będą spotkania informacyjne, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasad funkcjonowania BO. Z kolei w maju czekają nas maratony pisania wniosków – pod każdym musi się podpisać minimum 15 osób. We wrześniu – po ocenie formalno-prawnej zgłoszonych pomysłów i rozpatrzeniu uwag – poznamy listę propozycji, na którą będzie można głosować w październiku. Ogłoszenie zwycięskich projektów zaplanowano na koniec października, a ich realizację na przyszły rok. Zarówno etap składania wniosków, jak i głosowania tradycyjnie poprzedzą kampanie edukacyjno-informacyjne.

Tymczasem do piątku, 12 kwietnia do Urzędu Miasta Krakowa uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej mogą zgłaszać swoje kandydatury na młodzieżowego ambasadora budżetu obywatelskiego.

Wybrani kandydaci zostaną przeszkoleni z zasad tworzenia wniosków do budżetu obywatelskiego i każdy z nich otrzyma certyfikat poświadczający tę umiejętność. Później młodzi ambasadorzy będą mogli dzielić się tą wiedzą z koleżankami i kolegami w swoich szkołach. Ambasadorzy będą mieli ważne zadanie – informowania i wspierania swoich rówieśników w czasie składania wniosków i potem głosowania.

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronach: www.mlodziez.krakow.plwww.budzet.krakow.pl i www.bip.krakow.pl.

Info i fot. UMK