Regulamin budżetu obywatelskiego. Ruszają konsultacje

Regulamin budżetu obywatelskiego. Ruszają konsultacje

Rozpoczęły się konsultacje projektu regulaminu tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Każdy, kto chciałby wypowiedzieć się na temat zasad, według których przeprowadzony zostanie nabór projektów i głosowanie, ma na to czas do 1 marca.

Przypomnijmy, z uwagi na znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym, wysokość budżetu obywatelskiego to co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu, czyli – w przypadku Krakowa – 30 mln zł. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku – wtedy pula środków wynosiła niespełna 12,5 mln zł.

Członkowie Rady Budżetu Obywatelskiego zdecydowali już, jak będzie wyglądał podział pieniędzy między zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. 10 mln zł przeznaczone zostanie na te pierwsze, 20 mln zł na dzielnice.

Gotowy jest także projekt regulaminu budżetu obywatelskiego, który ma trafić pod obrady Rady Miasta. Przez cały miesiąc trwać będą jego konsultacje. W ich ramach zaplanowano otwarte spotkania z mieszkańcami, zbieranie uwag, wniosków i propozycji oraz dyżury ekspertów. Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 7 lutego, o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10.

W projekcie regulaminu budżetu obywatelskiego – oprócz zapisów dotyczących m.in. zasad zgłaszania projektów, ich weryfikacji, głosowania i obliczania wyników – znalazł się także ramowy harmonogram (szczegółowy ustala Prezydent w drodze zarządzenia). Zgodnie z nim mieszkańcy będą mogli składać projekty nie później niż do końca maja. Przez 2,5 miesiąca pomysły będą weryfikowane. W połowie września ogłoszona zostanie lista zadań, a samo głosowanie – zaplanowane nie później niż do połowy października –  tradycyjne poprzedzi kampania informacyjna. Zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie nastąpi najpóźniej do 15 listopada.

Więcej informacji można znaleźć na stronach www.dialoguj.pl oraz www.budzet.krakow.pl, a także od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-15.15 w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia (Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10) lub pod numerem telefonu 12 616 7828.

Uwagi, wnioski i propozycje do przedmiotu konsultacji należy przesyłać za pośrednictwem uzupełnionego formularza w nieprzekraczalnym terminie do 1 marca br.:

  • Pocztą tradycyjną na adres: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Bracka 10, 31 – 005 Kraków z dopiskiem „Konsultacje regulaminu budżetu obywatelskiego” (decyduje data stempla pocztowego)
  • Pocztą elektroniczną na adres: dialoguj@um.krakow.pl (skan uzupełnionego i podpisanego formularza) w tytule maila wpisując „Konsultacje regulaminu budżetu obywatelskiego”.

Info UMK

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku   TUTAJ

Polecane dla Ciebie:

Więcej informacji z Krakowa

Policjanci zatrzymali oszusta, który oferował fałs... Pierwsze zawiadomienie o oszustwie przyjęto w III Komisariacie Policji w Krakowie  kilka miesięcy temu. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że poznany ...
Samochód dachował na ul. Opolskiej – utrudni... Jak informują czytelnicy, na ul. Opolskiej w kierunku Azorów  dachował samochód. Obecnie droga zaczyna się korkować. Brak informacji o osobach posz...
„Rajd” po chodniku na ul Nowohuckiej W sieci pojawił się film na którym widać brawurową jazdę po chodniku. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Nowohuckiej w Krakowie.  Na szczęście na ...
Strzelał do przypadkowego mężczyzny na przystanku... Policjanci  zatrzymali 19-letniego mężczyznę, który uciekał przed funkcjonariuszami i jak się później okazało strzelał do przypadkowo napotkanego mężc...
Uwaga na burze z gradem – ostrzeżenie synoptyków... Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, po południu w naszym regionie wystąpią burze z opadami deszczu od 20 m...
Masowy Przejazd Rowerowy w Krakowie Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów zaprasza na Masowy Przejazd Rowerowy, który odbędzie się na finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transpor...