Most im. Józefa Piłsudskiego zostanie wyremontowany!

Most im. Józefa Piłsudskiego zostanie wyremontowany!

W marcu rozpocznie się długo wyczekiwany remont ul. Krakowskiej. Przez 10 miesięcy prace będą prowadzone nie tylko w ciągu ulicy, ale i na moście Piłsudskiego, łączącego Kazimierz z Podgórzem. Historyczna przeprawa zostanie poddana renowacji i zyska iluminację – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Sam most zostanie zamknięty na nieco krótszy czas – 8 miesięcy. W tym czasie wykonawca będzie musiał usunąć m.in. kable. Pod spodem przeprawy poprowadzony zostanie nowa instalacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W ramach prac ułożone zostanie nowe, wyciszone torowisko oraz nawierzchnia na jezdni i chodniki. Prace będą prowadzone przy odwodnienia mostu, a jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac będzie podnoszenie poszczególnych elementów mostu, tak by umożliwić wymianę łożysk, znajdujących się na przyczółkach mostu.

Zniszczone i skorodowane nity, za pomocą których połączone są elementy mostu również zostaną wymienione na nowe. Cały most zostanie poddany piaskowaniu, a stalowa konstrukcja po oczyszczeniu zostanie pomalowana, tak by jak najlepiej zabezpieczyć ją przed korozją. Odnowione będą też balustrady. Zwieńczeniem prac będzie montaż nowych latarni oraz iluminacji, które rozświetlą długą na 147,5 metra kratownicową konstrukcję.

Most im. marszałka Józefa Piłsudskiego oddano do użytku w 1933 r. To najstarszy most na rzece Wiśle w Krakowie. Na przestrzeni 86 lat przeszedł już kilka kompleksowych remontów, natomiast ostatnia naprawa nawierzchni miała miejsce w 2014 r.

Foto NAC, info UMK

Zobacz archiwalne zdjęcia z budowy mostu im. Józefa Piłsudskiego