Zarząd Dróg Miasta Krakowa-czym się będzie zajmować?

Utrzymanie dróg i torowisk, pilnowanie stanu technicznego mostów, wiaduktów czy estakad, dbanie o ścieżki rowerowe i chodniki – to tylko niektóre zadania Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Od 1 stycznia 2019 roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) jest wyspecjalizowaną miejską jednostką. Część dotychczasowych zadań przejmie Zarząd Dróg Publicznych, Zarząd Zieleni Miejskiej czy Zarząd Inwestycji Miejskich.

To urzędnicy ZDMK będą odpowiedzialni za bieżące utrzymanie dróg. Pod opieką nowej jednostki znalazły się drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz niektóre drogi wewnętrzne. W gesti pracowników jednostki będą także drogi krajowe, przebiegające przez Kraków, z wyjątkiem dróg ekspresowych oraz autostrady. – Będzie można do nas zgłaszać wszelkie ubytki w nawierzchniach ulic.

Zgłoszenia będą przyjmowane pod dedykowanym numerem telefonu 12 616 75 55 lub drogą mejlową pod adresem zgloszenia@zdmk.krakow.pl – informuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

W ramach zadań ZDMK ma obowiązek dbania o system monitoringu dróg oraz tablic informacyjnych.

Chodniki i ścieżki rowerowe w ZDMK

Zarząd Dróg Miasta Krakowa – to także budowa nowych chodników. Ale tutaj obowiązuje pewne rozgraniczenie. Pod nadzorem jednostki znajdują się tylko chodniki w pasie drogowym, leżące tuż obok jezdni lub w bliskiej odległości. Za chodniki na terenach zielonych odpowiada już Zarząd Zieleni Miejskiej.

ZDMK w swoich zadaniach ma także bieżące utrzymanie ścieżek i szlaków rowerowych oraz szeroko pojętej infrastruktury rowerowej (np. miejskie stojaki na chodnikach czy komunalne stacje naprawy rowerów).

Pracownicy ZDMK od początku roku będą odpowiedzialni za przygotowanie oraz nadzór nad wprowadzanymi zmianami w organizacji ruchu. – To do naszej jednostki prosimy zgłaszać pomysły np. na wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych czy reorganizacje ruchu w konkretnym regionie miasta. Po stworzeniu projektu, zaakceptowaniu go przez urzędników Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu, zajmiemy się wprowadzaniem zmian w życie – dodaje Michał Pyclik.

Torowiska i mosty

W gestii Zarządu Dróg Miasta Krakowa znalazło się dbanie o infrastrukturę tramwajową, taką jak torowiska, sieć trakcyjna, rozjazdy. Jednostka będzie też utrzymywać różnego rodzaju obiekty inżynierskie – mosty, wiadukty, estakady, przejścia podziemne i wiele innych. W takich miejscach szczególnej uwagi wymagają m.in. windy i schody ruchome.

To Zarząd Dróg Miasta Krakowa będzie nadal wykonywał lokalne, dzielnicowe zadania i mniejsze prace, które nie wymagają uzyskiwania pozwoleń.

W przypadku inwestycji drogowych w jego kompetencjach będą przebudowy istniejących dróg, ale już nie budowa nowych czy rozbudowa tych istniejących do większych rozmiarów.W szerokim wachlarzu zadań nie zabrakło zagadnień związanych z oświetleniem ulicznym czy iluminacją mostów oraz niektórych zabytków.

Statut Zarządu Dróg Miasta Krakowa przewiduje także budowę pomników, kapliczek i miejsc pamięci narodowej. Jednak te zadania jednostka może wykonywać na wniosek władz Krakowa, takich jak prezydent czy rada miasta.

info UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności