Za darmo! Weź udział w spacerze z przewodnikiem

Aby wziąć udział w wybranej trasie wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki, wskazane w programie. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

W sobotę, 19 stycznia 2019 r. proponujemy udział następującym spacerze:

  • dla odznaki srebrnej: „Grzegórzki Stare i Nowe”

Grzegórzki to dawna podkrakowska wieś Grzegorzowice, umiejscowiona na lewym brzegu starej Wisły, znana od 1388 r., kiedy synowie stolnika sandomierskiego Jana Burka sprzedali ją miastu. W 1871 r., na Grzegórzkach wybudowano miejską rzeźnię, a w 1878 r. ul. Grzegórzecka po raz pierwszy pojawia się na planie miasta. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił wzrost uprzemysłowienia. Na Grzegórzkach powstało wtedy wiele nowych zakładów np. Fabryka Maszyn i Urządzeń Rolniczych Zieleniewskiego, Parowa Fabryka Mebli, Fabryka Wyrobów Papierowych, Polskie Zakłady Gumowe „Semperit”, Fabryka Czekolady „Suchard”. Dzięki prezydentowi Juliuszowi Leo – twórcy koncepcji Wielkiego Krakowa – Grzegórzki zostały włączone w obszar miejski 1 kwietnia 1910 r.

Spotkanie, o godz. 9.00, w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

W niedzielę, 20 stycznia 2019 r. zapraszamy do udziału w jednej z dwóch tras:

  • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Jana Matejki po Krakowie”

Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, następnie uczył się m.in. w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Zafascynowany był historią Polski, dlatego tez postanowił nie tylko zilustrować historię Polski, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły teraźniejszości i przyszłości. Tak powstały najwspanialsze kompozycje, a stworzona w nich sugestywna wizja Polski oddziałuje od ponad stu lat na świadomość Polaków. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb, który odbył się 7 listopada 1893 roku, zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • dla odznaki złotej: „Dzieje krakowskiego szpitalnictwa”

Gdy myślimy o szpitalach w Krakowie, to na myśl przychodzą nam od razu te obecne – na Kopernika, Narutowicza, Jana Pawła II, Rydygier czy Żeromski – bo tak popularnie o nich mówimy. Dzisiaj szpitale przeważnie są oddalone od centrum, ale czy wiecie, że dawniej tak nie było? Ile było szpitali w starym Krakowie? I gdzie się znajdowały? I czy faktycznie, przy ul. Szpitalnej były jakieś szpitale? Tego wszystkiego dowiecie się podczas tego spaceru.

Spotkanie o godz. 9.30, w Domu Turysty PTTK, przy ul. Westerplatte 15/16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – KOŁO GRODZKIE, przy współpracy z Miastem Kraków (partner akcji), Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła: www.kologrodzkie.pl.Do zobaczenia na trasach!

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na FacebookuTUTAJ

Info UMK/Foto poglądowe

Polecane dla Ciebie:

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności