Teatr Bagatela ma 100 lat

Teatr Bagatela ma 100 lat

Teatr Bagatela skończył 100 lat. Swój sukces zawdzięcza spektakularnym przedstawieniom, lokalizacji i wielopokoleniowej widowni. Z okazji urodzin na scenie zobaczymy m.in. „Po latach o tej samej porze” Bernarda Slade’a, w reżyserii Henryka J. Schoena i „Życie jest snem” Pedra Calderóna de la Barki, w reżyserii Gintarasa Varnasa.

Teatr Bagatela przypomni również historię. Będzie ona odkrywana w różnych formach. Ukaże się książka pod redakcją Teresy Czerniejewskiej-Herzig i będzie miał premierę film dokumentalny w reżyserii Piotra Szczerbica. Obie produkcje są zbiorami wypowiedzi ludzi sztuki, którzy w różnych okresach historycznych zawodowo związani byli z Teatrem Bagatela.

Najwięcej wydarzeń teatr przygotował jesienią – oprócz wystawy „Sto zdjęć na stulecie Teatru Bagatela”, organizowanej na krakowskich Plantach, zainteresowani historią teatru będą mieli okazję zobaczyć dwie ekspozycje – jedną w Pałacu Sztuki, drugą – na Scenie w Podziemiach przy Karmelickiej 6. Obie w nieco odmienny sposób zaproszą odbiorców do poczucia klimatu dawnego teatru, zasmakowania artystycznego życia Krakowa w różnych momentach przeszłości, powrotu do najciekawszych i najgłośniejszych przedstawień.

Historia teatru bagatela sięga 1919 r. Marian Dąbrowski, wydawca krakowskiego „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, zainicjował powstanie sceny. Budynek zaprojektował w latach 1918-1919 architekt Janusz Zarzecki, a wnętrza zaprojektował malarz i dekorator Henryk Uziembło. W roku 1926 na skutek trudności finansowych przekwalifikowano teatr na kino. Pożar, jaki wybuchł w nocy 6 na 7 kwietnia 1928 r., zniszczył wnętrze. W 1938 r. gmach zmodernizowano. Pod nazwą „Scala” działało najelegantsze kino Krakowa. W latach 1946-1948 mieścił się tutaj Teatr Kameralny, a od 1949 r. Państwowy Teatr Młodego Widza. W 1957 powstał tu Teatr Rozmaitości. W 1970 r. powrócono do nazwy Bagatela, w 1972 nadano mu imię Tadeusza „Boya” Żeleńskiego.

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku   TUTAJ

Foto Teatr Bagatela /UMK