[ZA DARMO] Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem! Cztery trasy do wyboru…

[ZA DARMO] Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem! Cztery trasy do wyboru…

Przed nami kolejny weekend z akcją „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. W sobotę i niedzielę na wszystkich żądnych informacji o Krakowie czekać będą cztery trasy do wyboru. Wystarczy tylko zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział jest bezpłatny.

Sobota, 15 grudnia:

 • dla odznaki brązowej: „Kraków w dobie renesansu”
  W renesansowym Krakowie zachwycają Sukiennice ze wspaniałą attyką, liczne kamienice jak np. Szara lub Bonerowska, a także nisza grobowa Króla Jana Olbrachta w Katedrze Wawelskiej. Niewątpliwie Kraków w epoce odrodzenia przeżywał najwspanialszy okres swojego rozwoju.
  Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki srebrnej: „Podgórze i jego zabytki” 
  Poznamy Podgórze, którego historia, jako samodzielnego miasta zaczyna się 1784 r., a kończy w 1915 r. Wtedy to na trzecim moście podali sobie dłonie prezydent Krakowa Juliusz Leo oraz burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski, w sposób symboliczny pieczętując złączenie obu sąsiadujących ze sobą miast. Dzisiejsze Podgórze to intrygujący, pełen różnorodnych walorów obszar o ciekawych historycznych korzeniach i własnej tożsamości. Niepowtarzalny i zabytkowy jest charakter centrum starego Podgórza, park Bednarskiego oraz wiele innych miejsc.
  Spotkanie o godz. 11.00 na Rynku Podgórskim.  
 • dla odznaki złotej: „Sekrety mało znanych wnętrz krakowskich”
  A co to takiego, ktoś spyta? A gdzie pójdziemy? To jest niespodzianka, ale zdradzić możemy, że przechodzimy obok tych miejsc niemal codziennie, ale nie wiemy, co kryje się w środku. Urokliwe klatki schodowe, przestronne hole, malowidła na ścianach… to tylko garść tego, o czym będzie mowa podczas tego spaceru i co będzie można zobaczyć.
  Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK przy ul. Westerplatte 15/16.

Niedziela, 15 grudnia:

 • dla odznaki brązowej: „Place Krakowa”
  Pełnią one specyficzną rolę. Są punktem centralnym, wokół nich kręci się całe życie poszczególnych części miasta. Na samym Starym Mieście mamy ich kilka, jak np. Mały Rynek, plac Szczepański, plac Wszystkich Świętych, plac Dominikański, plac Św. Marii Magdaleny, czy ten najważniejszy – Rynek Główny. Warto odwiedzić także plac Jana Matejki na Kleparzu, plac Wolnica na Kazimierzu, plac przed gmachem Muzeum Narodowego przy alei 3 Maja.
  Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK: kologrodzkie.pl.

 

Info UMK

Fot. Poglądowe Pixabay