Wigilia dla bezdomnych i ubogich już w niedzielę na Rynku Głównym

Wigilia dla bezdomnych i ubogich już w niedzielę na Rynku Głównym

W niedzielę, 16 grudnia, o godz. 11.00 na Rynku Głównym, osoby bezdomne i ubogie spotkają się przy największym w Polsce wigilijnym stole. Potrzebujący otrzymają ciepłe posiłki, paczki świąteczne oraz możliwość skorzystania z pomocy medycznej w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Od ponad 30 lat znany restaurator Jan Kościuszko zaprasza do wigilijnego stołu tych, dla których świąteczny czas jest szczególnie trudny. Dla wielu osób bezdomnych, potrzebujących czy samotnych, to jedyny dzień w roku, kiedy mogą poczuć wsparcie i akceptację, doświadczyć bezinteresownej życzliwości.

 – Po jednej stronie stołu spotykają się ci, którzy dają, po drugiej, ci którzy biorą, bo muszą brać. Ten stół ma łączyć, a nie dzielić. Nie chodzi wyłącznie o to, by osoby potrzebujące mogły zjeść ciepły posiłek, ale żebyśmy mogli spędzić ten wyjątkowy dzień razem. Dajemy ludziom przestrzeń, w której mogą się spotkać niezależnie od zasobności portfela czy preferencji politycznych. Na tym polega piękno naszej Wigilii – podkreślił organizator wydarzenia.

By zdążyć z przygotowaniem wigilijnych potraw, ich gotowanie rozpoczyna się już w piątek, czyli dwa dni przed wydarzeniem. – Podczas Wigilii nie może zabraknąć barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, bigosu i oczywiście karpia. Co roku przygotowujemy ok. 50 tysięcy dań. Rozdajemy także świąteczne paczki z żywnością o przedłużonym terminie ważności. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ludzi wielkich serc, czyli naszych wigilijnych partnerów – powiedział Jan Kościuszko.

Zdrowie i ciepło

Wzorem ubiegłych lat podczas Wigilii na Rynku Głównym stanie szpital polowy, gdzie osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z pomocy medycznej i wykonać podstawowe badania, np. EKG, USG czy echokardiografię. Nad zdrowiem uczestników czuwać będą lekarze i wolontariusze z Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związku Kawalerów Maltańskich oraz Klubu Absolwentów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbają strażacy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Warto także dodać, że w tym roku Wigilii Jana Kościuszki towarzyszy akcja charytatywna „Podaruj ciepło – akcja Rękawiczka”, którą zainicjowali krakowscy licealiści z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego. Celem przedsięwzięcia jest zebranie jak największej ilości rękawiczek damskich i męskich, które zostaną rozdane potrzebującym. Jak podkreślają organizatorzy, akcja „Rękawiczka” ma wymiar symboliczny: „Chcemy, by ten drobny gest pomógł w propagowaniu bezinteresownej pomocy i uwrażliwił młodzież na problem ubóstwa czy bezdomności”.

Każdy z nas może włączyć się w pomoc potrzebującym

Uczestnicy Wigilii poza ciepłymi posiłkami, otrzymują także świąteczne paczki. Chętnych na nie z roku na rok przybywa. Dlatego, 16 grudnia, podczas trwania wydarzenia prowadzona będzie zbiórka żywności o przedłużonym terminie ważności. Konserwy, makarony, słodycze i inne produkty spożywcze w trwałych opakowaniach trafią do przygotowywanych paczek i zostaną bezpośrednio przekazane osobom potrzebującym.

Zachęcamy krakowian do wsparcia tej inicjatywy. Sprawmy, by wszyscy uczestnicy Wigilii otrzymali pomoc, na którą czekają!

Info UMK