Park Stacja Wisła będzie większy. Miasto skorzystało z prawa pierwokupu dwóch działek!

Park Stacja Wisła będzie większy. Miasto skorzystało z prawa pierwokupu dwóch działek!

Park Stacja Wisła będzie większy. Miasto skorzystało z prawa pierwokupu dwóch działek, należących do PKP, o łącznej powierzchni 0,3 ha. Zostaną one przeznaczone na poszerzenie istniejącego już zielonego terenu na Zabłociu – Informuje biuro prasowe UMK.

Pozyskanie tego terenu umożliwi poszerzenie urządzonych terenów zielonych na Zabłociu i ich zagospodarowanie dla potrzeb rekreacji i wypoczynku mieszkańców. Dodatkowy teren umożliwi poszerzenie strefy aktywności dla najmłodszych, tym samym w tej części miasta powstanie znacznie większy niż obecnie plac zabaw dla rodzin z dziećmi.

W istniejącej już części parku zachowano istniejącą przed rewitalizacją zieleń, którą uzupełniono  o nasadzenia nowych drzew i krzewów, które mają stanowić barierę dla pyłu i hałasu z ulicy. Zachowano i wyeksponowano elementy dawnej Stacji Wisła. Park skomunikowano z istniejącym otoczeniem poprzez budowę i modernizację szlaków pieszych i rowerowych, w tym budowy stacji wypoczynkowej ze stojakami rowerowymi dla rowerzystów. Cały teren objęty inwestycją został wyposażony w małą architekturę.

W parku utworzono 12 stref funkcjonalnych w zależności od pełnionych funkcji i docelowych użytkowników. Wśród nich są: strefy rekreacyjna (z miejscem na piknik), zabawowa z naturalnym placem zabaw, a także m.in. łąka kwietna, farma miejska (drewniane skrzynie – rabaty podniesione – umożliwiające wyhodowanie własnych warzyw i owoców), labirynt oraz parking dla rowerów. Całości dopełniać ma pawilon wielofunkcyjny (80 m2 a w nim toaleta, kuchnia, przestrzeń do warsztatów), który został zaprojektowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju m.in. zastosowano ogrody deszczowe. Docelowo nad pawilonem czuwał będzie operator, który będzie jednocześnie animatorem tej przestrzeni. W projekcie zaplanowano także plenerową scenę z parkietem tanecznym.

Przypomnijmy, że park Stacja Wisła zyskał uznanie Unii Europejskiej. Miasto na jego stworzenie otrzymało ok. 1,6 mln zł dofinansowania. Teren znalazł się w gronie nominowanych do Architektonicznej Nagrody UE im. Miesa van der Rohe. Park przy ul. Zabłocie został również doceniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Zielona inwestycja zwyciężyła w 2018 r. w kategorii „nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni”.

 

UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności