Podczas upałów: widzisz zamknięte dziecko w samochodzie? Jak reagować?

Podczas upałów: widzisz zamknięte dziecko w samochodzie? Jak reagować?

Pozostawienie dziecka w zamkniętym, przegrzanym samochodzie to narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia, ponieważ wystarczy kilkanaście, a czasem tylko kilka minut by organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować.

reklama

Reagujmy na bezmyślność opiekunów. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, bezwzględnie reagujmy. Jak najszybciej powiadommy służby ratunkowe, dzwoniąc na nr alarmowy 112 lub 997. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb ratunkowych, którym wskażemy dokładne miejsce.

reklama

Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia osoby z samochodu. Możemy nawet bez obaw o konsekwencje stłuc szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

Odchodząc od samochodu nigdy pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka czy też zwierzęcia, które z nami podróżuje bez opieki. Wyjście nawet na chwilę, by zrobić szybkie zakupy w sklepie, może narazić nasze dziecko na utratę życia.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

  1. Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
  2. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
  3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
  4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
  5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.
  6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
  7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
  8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
  9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
  10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.)

 

Czytaj również:

Pies był zamknięty w nagrzanym samochodzie. Uratowali go strażnicy miejscy

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności