Lato w Dworku Białoprądnickim

Lato w Dworku Białoprądnickim

Dworek Białoprądnicki zaprasza na wakacyjne imprezy. W programie m.in. festiwal muzyczny, tańce i kino. Wstęp  jest bezpłatny.

Fest granie to cykl plenerowych koncertów odbywających się w piątkowe wieczory lipca i sierpnia w zielonej przestrzeni Dworku. To wielogatunkowa fuzja świeżego spojrzenia na muzykę. Prezentujemy muzyczne indywidualności zarówno z lokalnych jak i ogólnopolskich scen, charakteryzujące się znakomitym autorskim repertuarem oraz wysokim poziomem wykonawczym. W tegorocznej, już piątej edycji, usłyszymy potężną mieszaninę brzmień i przedstawicieli takich gatunków jak: bit rock, brudny funk, jazz, hip hop, elektronika, rock, folk, psychodelia i inne. Start godzina 20:00

  • 13 lipca Dinosaurs are Dead

Czwórka krakowskich muzyków widowiskowo balansujących na pograniczu rocka alternatywnego i muzyki popularnej. Dinosaurs Are Dead to rockowy meteoryt, który spadł na Ziemię w 2015 roku, gdzieś w okolicach Krakowa. Zespół tworzy czwórka przyjaciół, która każdą wolną chwilę poświęca na tworzenie nowego, chwytliwego materiału, który niebawem podbije listy przebojów. Ich brzmienie to wybuchowa mieszanka rocka i muzyki popularnej, która rozgrzeje każdą widownię!

  • 27 lipca TransFusion

Taneczny funk, nastrojowe ballady, energetyczny jazz rock, transowe klimaty – tak Przemek Sokół wraca do jazzowych korzeni. Po wielu latach działalności na scenie world music (Sokół Orkestar) oraz współpracy z czołowymi nazwiskami polskiej sceny muzycznej, Przemek Sokół wraca do jazzowych korzeni prezentując nowy autorski projekt. TransFusion to niezwykle różnorodna propozycja, w której na gruncie muzyki jazzowej spotykają się inne gatunki muzyczne. Jest tu miejsce zarówno dla tanecznego funky, jak i nastrojowych ballad, energetycznego jazz rocka oraz utworów wprowadzających słuchacza w trans. W składzie zespołu jest także Kuba Płużek – pianista i kompozytor, laureat wielu muzycznych nagród.

  • 3 sierpnia Riffertone

Rodzinny duet prezentujący niezwykle melodyjne i ciepłe kompozycje oparte o brzmienie gitar akustycznych wzbogacone podczas koncertu o dodatkowe instrumentarium. To rodzinny duet, który zrodził się spontanicznie z inicjatywy gitarzysty Alberta Kokoszewskiego oraz wokalisty Jarosława Krużołka. W lipcu 2012 roku duet zdobył I-sze miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu „Carpathia 2012” w Rzeszowie. W marcu 2013 roku Riffertone wystąpił w Sali Kongresowej jako support Mick’a Hucknall’a, lidera i wokalisty legendarnej grupy Simply Red, zaś w listopadzie byli supportem polskiej trasy Electric Light Orchestra. We wrześniu 2014 roku nakładem wydawnictwa AGORA ukazał się debiutancki album zespołu „Someday, somewhere” zawierający 13 autorskich kompozycji.

  • 10 sierpnia Diapositive

Podróż do królestwa blues-rocka z domieszką reaggae i soul. Jako support wystąpi formacja Hurrockaine.

  • 17 sierpnia Bartas Szymoniak

Beatboxer? Wokalista? Instrumentalista? Artysta łączy w sobie wszystkie te trzy umiejętności. Dźwięki tworzy na żywo własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.) a następnie zapętla na tzw. looper. O ile dotychczas słyszeliśmy o beatboxerach, wokalistach i instrumentalistach, to ten Artysta łączy w sobie wszystkie te trzy umiejętności – określa je BEATROCKIEM. Jest pierwszym w Polsce Artystą prezentującym takie spectrum. Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.) a następnie zapętla na tzw. looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta, pianista i wokalista – Michał Parzymięso.

  • 24 sierpnia Fraktale

Mantryczne, snujące się, ale ustrukturyzowane improwizacje zawierające elementy jazzu, psychodelii oraz muzyki orientalnej. Fraktale to dźwięki pełne barw, przestrzeni i emocji. To muzyczna podróż w głąb tego, co niewyrażalne słowami, dążące do nieskończoności, pozornie niedoskonałe i przypadkowe, a jednocześnie uporządkowane.

  • 31 sierpnia Flue

Brudny funk, jazz, hip hop, disco – mieszanka wybuchowa zawieszona pomiędzy oldschoolową stylistyką lat 70. i 80. a nowoczesnością. Połączenie czterech całkiem rożnych osobowości dało mieszankę wybuchową, której owocem jest autorski materiał, nawiązujący stylistycznie do muzyki lat 70/80 – brudny funk, jazz, hip hop, disco. Każdy koncert jest przygodą, która nigdy nie wygląda tak samo. Częste odejścia od form utworów, improwizacje czy też charakterystyczne brzmienie to element wspólnej pasji. Połączenie instrumentów klawiszowych, basu, perkusji, padów perkusyjnych, gramofonów oraz samplera jest czymś pomiędzy oldschoolem a nowoczesnością.

 

Kino plenerowe

Najlepsze przedwojenne produkcje

soboty lipca i sierpnia 

Scena Plenerowa, godz. 21.00

wstęp wolny

W klimacie rozgwieżdżonego nieba, na wygodnych leżakach w urokliwej scenerii Dworku wspólnie obejrzymy filmy z dawnych lat.

  • 28 lipca – ABC Miłości (1935) Komedia obyczajowa, reż. Michał Waszyńki.
  • 4 sierpnia – Doktór Murek (1939) Dramat, reż. Juliusz Gardan.
  • 11 sierpnia – Dziewczyna szuka miłości (1938) Melodramat, reż. Romuald Gantkowski.
  • 18 sierpnia – Halka (1937) Melodramat, musical, reż. Juliusz Gardan.
  • 25 sierpnia – Ludzie Wisły (1938) Film obyczajowy, reż. Aleksander Ford.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Muzyczna Altana

Spotkania z muzyką

niedziele lipca i sierpnia

Scena Plenerowa, godz. 18.00

wstęp wolny

  • 1 lipca Piknik Jazzowy na Góralską Nutę

Jazz Motion, Polka Dots, Pikofram oraz Les Deboucherus – różne muzyczne temperamenty, odmienne źródła inspiracji artystycznych ale w Dworku połączy ich jedno – góralska nuta.

  • 8 lipca Salonowa Orkiestra Wiedeńska

Najpiękniejsze walce, polki, czardasze przeplatane anegdotami i ciekawostkami z życia słynnych kompozytorów.

  • 29 lipca Soul Finger i Wayne Markus

R’n’B z lat 60., Texas Blues oraz Delta Blues to muzyczne fascynacje Krzysztofa Bodzonia (bass, vokal), Grzegorza Grybosia (gitara) i Atmy Anura (perkusja). Gościem specjalnym będzie Wayne Markus – amerykański wokalista i harmonijkarz.

  • 5 sierpnia New Bone

Niezwykła dawka jazzu w najczystszej postaci. Ogromna siła aranżacji, perfekcyjne wykonanie, mistrzowskie łączenie „starego” z „nowym”.

  • 12 sierpnia Diri Levsky  

Żywiołowa muzyczna podróż przez kraje bałkańskie oraz niezbadane krainy folku i etno. Utwory autorskie i tradycyjne pieśni we własnych aranżacjach.

  • 19 sierpnia Popołudnie z operą i operetką

Marta Poliszot (sopran), Witold Wrona (tenor), Jan Migała (baryton) i Wioletta Fluda (fortepian).

  • 26 sierpnia SheeBan Celtic Band

Uczta dla fanów muzyki celtyckiej, tej tradycyjnej oraz bardziej współczesnej w nowych akustycznych aranżacjach.

Projekt dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały

 

HEARTH FESTIVAL

21 i 22 lipca, (sobota i niedziela), godz. 13.00

Plener

HEARTH Festival to inicjatywa łącząca street art i muzykę. Nazwa HEARTH jest kombinacją słów heart (serce), art (sztuka) i Earth (Ziemia).

Aktywności:

  • warsztaty street artu, otwarta przestrzeń dla artystów,
  • pokazy tańca, fire-show,
  • warsztaty i wykłady prowadzone przez organizacje walczące z zanieczyszczeniem powietrza,
  • instalacja „Powietrze”,
  • finałowy mural autorstwa Mikołaja Rejsa.

Koncerty:

21 lipca

  • zwycięzca konkursu Zagraj na Hearth Festival
  • Gypsy and The Acid Queen
  • So Flow

22 lipca

  • Escape Control
  • SALK
  • Smoking Barrelz
  • Clock Machine

Artyści:

  • Mikołaj Rejs
  • Artur Wabik
  • 101 murali dla Krakowa

wstęp wolny

9 lipca (poniedziałek), godz. 19.00

Plener

Akademicki Chór Kameralny „Winnica”

Koncert muzyki sakralnej w wykonaniu utytułowanego chóru z ukraińskiej Winnicy pod dyrekcją profesora Witalija Gazińskiego. Repertuar chóru obejmuje ponad 700 utworów od renesansu aż po współczesność.

wstęp wolny

17 lipca (wtorek), godz. 20.00

Sala Kominkowa

Miletic & Zurkovic

Koncert muzyki kameralnej w wykonaniu serbskiego duetu Marko Miletic (wiolonczela) i Mihajlo Zurkovic (fortepian). W programie: R. Schumann, C. Debussy, M. Bruch, D. Popper i M. Milojevic.

wstęp wolny

2 sierpnia (czwartek), godz. 11.00–15.00

Plener

Piknik dla Mam

Wydarzenie, na którym musi być każda Mama! To wyjątkowa okazja do poznania innych krakowskich Mam, wymiany doświadczeń, ploteczek i przy okazji skorzystania z atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich oraz ich pociech.

wstęp wolny

20 lipca (piątek), godz. 20.00 Galeria „Baszta”

24 sierpnia (piątek), godz. 19.00 Galeria „Baszta”

Galeria „Baszta”

Po majowej Burzy Artura Wabika, instalacji audiowizualnej inaugurującej działalność galerii „Baszta”, w czerwcu zaprezentowaliśmy instalację Olgi Śliwy, zatytułowaną Open your eyes. O ile Burza była alternatywną opowieścią o miejscu, o tyle praca Śliwy odnosiła się do odmiennych stanów świadomości. W lipcu i sierpniu będziemy kontynuować działalność galerii zgodnie z jej linią programową: unikalne prace typu site-specific każdorazowo tworzone będą specjalnie na potrzeby „Baszty”.

wstęp wolny

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności