Pierwsza dzielnicowa pasieka na dachu na Prądniku Czerwonym!

Pierwsza dzielnicowa pasieka na dachu na Prądniku Czerwonym!

Dzielnica Prądnik Czerwony doczekała się swojej pierwszej dzielnicowej pasieki, założonej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pasieka, składająca się z 3 uli, stoi na dachu Domu Pomocy Społecznej na ul. Rozrywka 1, który jest częścią Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. 25 maja 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie pasieki  przy udziale zaproszonych gości: dyrekcji oraz pracowników MCPU, DPS, Radnych Dzielnicy III, przedstawicieli Wydziału Kształtowania Środowiska, prezesa Koła Pszczelarskiego Kraków-Krowodrza Prądnik oraz mediów.

Spotkanie poprowadziła Justyna Ożóg, wnioskodawczyni zwycięskiego projektu BO z 2017 „Pszczoły na dachu”.  Dzielnica III jest pierwszą w Krakowie, która w ramach Budżetu Obywatelskiego założyła pasiekę na dachu. Jej opiekunem jest Krzysztof Pietruch, pszczelarz zrzeszony w Kole Pszczelarskim Kraków-Krowodrza Prądnik. Tereny MCPU mają znakomite warunki do prowadzenia pasieki ze względu na swoje usytuowanie, z dala od zabudowań mieszkalnych oraz w bliskim sąsiedztwie zieleni i roślin kwitnących.

Dodatkowo, dzięki specjalnie zamontowanej kamerze, życie pszczół można podglądać „on-line” w czasie rzeczywistym. Wystarczy na You Tube odnaleźć kanał „Pszczoły na dachu Kraków” aby zobaczyć, jak na co dzień radzi sobie rodzina pszczela. Niezwykle ważnym elementem projektu jest też część edukacyjna, polegająca na przeprowadzeniu kilku otwartych warsztatów dla mieszkańców dzielnicy, dotyczących pszczelarstwa, ekologii i pszczół. Inauguracyjny wykład miał miejsce tuż po ceremonii otwarcia i przeznaczony był głównie dla mieszkańców DPSu, którzy na swoim dachu goszczą prawie 150 tys. nowych lokatorów. Pozostałe warsztaty odbędą w czerwcu, wrześniu i listopadzie tego roku. Podczas pikniku, na zakończenie sezonu pszczelarskiego, mieszkańcy będą mieli okazję skosztować miodu z ul. Rozrywka.

Należy podkreślić iż projekt już na etapie składania wniosku do Budżetu Obywatelskiego był ogromnie wspierany przed Mateusza Drożdża, Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy III, Dariusza Żebrowskiego- Dyrektora DPS oraz Adama Chrapisińskiego- Dyrektora MCPU. Jednostką realizującą projekt jest Wydział Kształtowania Środowiska. Inicjatorką i wnioskodawczynią projektu jest Justyna Ożóg, mieszkanka Dzielnicy III.

Fot.Tomasz Rollauer

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności