VARIETE, czyli musicalowa perła teatralna

VARIETE, czyli musicalowa perła teatralna

Idea powstania sceny specjalizującej się w lekkim repertuarze teatralnym, narodziła się kilkanaście lat temu. Po 12 latach starań, doszło do realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia. W bryłę przedwojennego budynku kinoteatru „Związkowiec” tchnięty został duch nowoczesności. Całość nawiązuje do lat 20. minionego wieku, dawnych kabaretów teatrów rewiowych, a nawet burleski. W teatrze dominują kolory: antracyt, złoto oraz bordo, oddające klimat tamtych lat. – To będzie najpiękniejszy teatr w Krakowie – mówił tuż przed otwarciem Janusz Szydłowski, dyrektor tej sceny.

Krakowski Teatr VARIETE jest najmłodszym z krakowskich teatrów instytucjonalnych i jedynym teatrem muzycznym w Krakowie. W ciągu 4 lat od powołania VARIETE i nieco ponad 3 lat od uruchomienia sceny, zrealizowanych zostało 8 premier teatralnych („Dziewczyna z plakatu”, „Powróćmy do tamtych lat”, „VARIETE FILM SHOW”, „Przerażony na śmierć”, „Rewia Variete”, „Nocne Variete”), w tym 2 musicale na licencji broadwayowskich agencji operujących prawami autorskimi na całym świecie – „Legalna Blondynka” (reż. Janusz Józefowicz) oraz „Chicago” (reż. Wojciech Kościelniak).

Teatr Variete jako scena impresaryjna nie ma stałego zespołu aktorskiego, ale dzięki przeprowadzanym castingom, współpracuje zarówno ze znanymi i cenionymi artystami, jak i młodymi, uzdolnionymi aktorami. Do tej pory podczas przesłuchań do wyżej wymienionych musicali wzięło udział około 900 osób. – Mam nadzieję, że przychodzący tu krakowianie będą zawsze z zachwytem mówić o tym miejscu – mówi dyrektor Janusz Szydłowski. Spektakl „Chicago”, który od premiery tj. 25 listopada 2017 r. obejrzało prawie 14 tys. widzów, jest żywym dowodem na to, że powyższe słowa spełniają się. Krakowski Teatr VARIETE współpracuje również z Jakubem Wocialem, twórcą takich wydarzeń jak Broadway Exclusive oraz Queen Tribute, które na stałe goszczą w repertuarze VARIETE. Od 2015 r. organizowany jest cykl koncertów, w ramach którego na scenie wystąpili m.in. tacy artyści jak Kayah, Jaromir Nohavica, Julia Marcell, Czesław Mozil, Paweł Domagała, Gaba Kulka, Maciej Miecznikowski, Marek Dyjak, Smolik/Kev Fox, Nergal i John Porter z projektem Me and That Man, Waglewski/Fisz/Emade zespół Voo Voo. Od 2016 r.

Krakowski Teatr VARIETE jest sceną dla spektakli baletu Cracovia Danza. Na deskach teatru wystawiono także musical w języku angielskim „Little Shop of Horrors”, w którym aktorami była młodzież ucząca się w British International School of Cracow. VARIETE angażuje się również w projekty społeczne i charytatywne (projekt Superścieżka, Program Krakowska Karta Rodzinna 3+, Centrum Aktywności Seniora, Kraków Business Run, Krakowska Noc Teatrów), wspiera rozwój utalentowanej młodzieży (np. udostępniając salę baletową na próby taneczne młodych tancerzy). Dzięki prężnej współpracy z Centrami Aktywności Seniora grupa ta stanowi sporą część widzów teatralnych.

Krakowski Teatr VARIETE to nowa instytucja kultury, która dopiero zapisuje się w świadomości odbiorców i która konsekwentnie buduje swój repertuar, pracując nad swoją rozpoznawalnością. Już 1 czerwca czeka na was wiele atrakcji. Wspólnie z aktorami spektaklu „Chicago” pokroimy urodzinowy tort, a osoby, które w tym dniu zasiądą na widowni, czeka losowanie atrakcyjnych nagród oraz słodki poczęstunek i lampka wina. Aby upamiętnić te chwile będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie i przenieść się do Chicago lat 20. Nie zabraknie też uwodzicielsko pachnących prezentów.