Wcześniej pojedziemy pod wiaduktem na Armii Krajowej

Wcześniej pojedziemy pod wiaduktem na Armii Krajowej

Kończy się pierwsza faza modernizacji trasy E30 Kraków – Katowice, na odcinku pomiędzy Krakowem Głównym a Mydlnikami. Obejmuje on m.in. modernizację i budowę pięciu wiaduktów kolejowych. Tempo robót i zakres prac pozwalają na szersze otwarcie ruchu drogowego pod jednym z nich, na ul. Armii Krajowej w Bronowicach.

Odcinek linii kolejowej E 30 Kraków – Katowice pomiędzy Mydlnikami a Krakowem Głównym Towarowym jest szczególnie wymagający pod względem zakresu, złożoności i koordynacji prac. Na 5 km odcinku główna linia E 30  krzyżuje się z linią do Podłęża (nr 95) oraz linią na lotnisko w Balicach (nr 118).

Modernizacja prowadzona jest w obszarze z gęstą siecią dróg lokalnych. Obejmuje przebudowę 4 wiaduktów kolejowych (nad ul. Łupaszki, Godlewskiego, Zielony Most i Armii Krajowej) oraz budowę tunelu drogowego w miejsce przejazdu kolejowego przy ul. Rydla.

Budowa przy ul. Armii Krajowej rozpoczęła się na początku 2017 r. Rozebrany został stary wiadukt. Szeroki zakres prac wymagał zwężenia ulicy, by m.in. umieścić rusztowania i prowadzić prace przy nowej konstrukcji. Zmiana organizacji ruchu, polegała na zwężeniu jezdni do dwóch pasów. Konstrukcja nowego wiaduktu została już w pełni wykonana. Teraz prowadzone będą prace wykończeniowe bezpośrednio na obiekcie.

Wygodniej i szerzej pod wiaduktem na ul. Armii Krajowej

Oznacza to, że od piątku (w południe)2 marca pod wiaduktem na ul. Armii Krajowej auta pojadą czterema pasami. Sprawna organizacja pozwoliła szybciej przywrócić pełny ruch na tej ważnej krakowskiej arterii. Pierwotnie wykonawca zakładał utrzymanie ograniczeń w ruchu do maja br.

Kolejna faza projektu

Wiosną modernizacja linii kolejowej E30 wejdzie w kolejną fazę. Prace budowlane obejmą tory, którymi dotychczas kursują pociągi. Udostępnione będą dla ruchu tory zmodernizowane w pierwszej fazie projektu.

Przystąpienie do kolejnej fazy przebudowy wiaduktów kolejowych i prac inżynieryjnych wymaga tez nowej organizacji ruchu w rejonie ulic Łupaszki, Godlewskiego i Zielony Most. Informacje o zmianach będą przekazywane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Korzyści dla podróżnych

Nowe możliwości w komunikacji kolejowej i drogowej – wygodniejsze i bezpieczniejsze wiadukty, to nie jedyne efekty inwestycji na E 30. Bardzo ważny jest nowy przystanek Kraków Bronowice oraz przebudowa stacji w Mydlnikach. Zwiększy się też poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym dzięki nowym urządzeniom sterowania.

Inwestycja warta 250 mln zł netto współfinansowana jest w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Odcinek linii kolejowej Kraków Główny Towarowy – Kraków Mydlniki jest częścią większego zadania inwestycyjnego, polegającego na modernizacji połączenia kolejowego pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Inwestycja umożliwi podniesienie prędkości pociągów do 160 km/h i skrócenie czasu podróży do ok. 1 godz. Modernizacja linii kolejowej E30 pomiędzy Krakowem a Katowicami zakończy się w 2020 roku. Szacowana wartość projektu opiewa na ok. 2 mld zł.

Polub nasz portal na FACEBOOKU i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Krakowie – KLIKNIJ   (Ps Dzięki za LIKE 🙂 )

Więcej informacji z Krakowa

Tak zmieni się ulica Krakowska. Zobacz wizualizacj... Jak informuje Urząd Miasta Krakowa - Ulica Krakowska wkrótce stanie się zupełnie nową przestrzenią miejską, bardziej przyjazną dla krakowian. Zyska n...
Noc Grozy i Horrorów z najnowszą Piłą i Leatherfac... ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów, czyli legendarne coroczne święto horrorożerców tym razem odbędzie się w podwójnej wersji! W tym roku miłośnicy mocnych w...
Poszukiwany Polak został zatrzymany na lotnisku w ... Po czterech latach pobytu za granicą, w tym po odbyciu w irlandzkim więzieniu kary 5 miesięcy pozbawienia wolności za kradzież (z 10 miesięcy zasą...
Znamy trasę 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskie... Znamy trasę piątej edycji PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Bazą imprezy będzie ponownie TAURON Arena Kraków. Start biegu nastąpi z ul. Stanisław...
KISS – END OF THE ROAD WORLD TOUR w Tauron A... Po wspaniałej i dowiedzionej wieloma sukcesami ponad 45-letniej karierze, która zapoczątkowała erę legend rocka, KISS ogłosił, że wyrusza w ostatnią t...
Wygraj bilety na legendarny Polski Musical METRO Grupa młodych wykonawców opowiada o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Widzimy więc na sc...