Kulturalny rozkład jazdy w NCK 21-25 marca

Kulturalny rozkład jazdy w NCK 21-25 marca

Ten tydzień rozpoczynamy klasyczną baśnią dla dzieci – „Brzydkie kaczątko” w wykonaniu Teatru RABCIO na Scenie NCK. W kolejnych dniach zapraszamy na spotkanie w ramach trasy Stand Up Polska oraz cyklu Zdrowie i medycyna.

W weekend natomiast „encekiem” będzie rządził taniec. Konkurs choreograficzny organizowany przez Krakowskie Centrum Choreograficzne to dwa wieczory pełne tańca współczesnego, w tym premiera spektaklu „Jestem miłością” Barbary Bujakowskiej. Scena NCK również zaprasza na dwa wieczory pełne emocji. Sobotni spektakl w wykonaniu Art Color Ballet przypomni starodawne słowiańskie obrzędy związane z porami roku. Z kolei niedzielny, tradycyjny już koncert charytatywny to prawdziwie energetyczny mix tańca i muzyki, wystąpią między innymi: Lidia JazgarZespół Pieśni i Tańca Nowa HutaZespół Tańca Irlandzkiego EriuGrupa Baletowa Etiuda.

21 marca (środa), g. 10.00, Scena NCK

BRZYDKIE KACZĄTKO – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

Sztuka napisana przez Igora Bojovica jest trawestacją baśni Hansa Christiana Andersena. Historię „Brzydkiego kaczątka” opowiada klaun, który doświadczył w dzieciństwie nietolerancji i odrzucenia z powodu swojego wyglądu. Dzięki poznaniu historii o kaczątku przekonał się jakie wartości w życiu są najważniejsze. To piękna opowieść o miłości, ale także o cierpieniu, stygmatyzacji, wytrwałości oraz pięknie ukrytym przede wszystkim w sercu. Tytułowy bohater wykluwa się z jaja w rodzinie kaczek, ale nie jest akceptowany przez matkę, ojca, braci i inne zwierzęta. Różni się od swojego rodzeństwa, jest inne. Bardzo cierpi z powodu swojego wyglądu i zrozpaczone musi opuścić rodzinę. Jednak historia kaczątka ma dobre zakończenie. Okazuje się, że jest ono łabędziem, pięknym ptakiem, który zostaje przyjęty do nowej łabędziej rodziny. Spektakl jest kombinacją żywego planu i teatru lalek.

czas trwania – 50 min. (bez przerwy)

bilety – 20 zł

 

 

21 marca (środa), g. 20.00, Scena NCK

Stand Up Polska

„Wielka Trasa Stand-up Polska” to wyjątkowy projekt, w ramach którego komicy prezentują starannie wyselekcjonowane najlepsze dwie godziny stand-up’u z ostatniego półrocza.

Nikt nie oparł się jeszcze takiej dawce śmiechu, dlatego w marcu 2018 r. odbędzie się już VI taka trasa! Na każdym z 20 wydarzeń wydarzeń wystąpi 8 najbardziej znanych, kontrowersyjnych polskich komików.

Na Scenie NCK wystąpią:

Piotrek Szumowski – występował w ponad trzydziestu krajach, na pięciu kontynentach, w trzech językach. Tak jest, Piotrek przeżył 409 dni podróży dookoła świata. Podczas podróży m.in. pił ayahuaskę z szamanem w Peru, zakochał się w kolumbijskiej prostytutce, usłyszał swoją przyszłość od hinduskiej wróżki i opiekował się przez miesiąc australijskim wężem. A to dopiero czubek góry lodowej tematów, które Piotrek porusza…

Błażej Krajewski – komik z Bydgoszczy, na scenie od 2013 roku. Zwycięzca II poznańskiego festiwalu stand-up oraz zwycięzca pierwszej wrocławskiej bitwy stand-upperów. Przez lata pasjonował się dubbingiem. Dzięki temu zyskał umiejętność imitowania głosów wielu znanych postaci. Niestety jest jeden głos, którego nie potrafi naśladować. Głos syna, z którego rodzice są zadowoleni.

Antoni Syrek-Dąbrowski – komik, improwizator, scenarzysta i aktor. Działa na scenie komediowej od 2010 roku. Poza Stand-upem zajmuje się również improwizacją komediową, której uczył się od mistrzów tej formy w teatrze „IO” w Chicago. Improwizuje od ponad czterech lat w teatrze „Hofesinka”.

Sebastian Rejent – uwielbia stać na scenie, często też się po niej porusza. Od lat, niczym w skeczu Monty Pythona, szuka żartu idealnego, jeszcze mu się to nie udało, natomiast trzykrotnie żartem sprawił, że ktoś się posikał ze śmiechu… i nie było to dziecko. Sukces. Sebastian nigdy nie zgodzi się z ludźmi, którzy twierdzą, że czas spędzony na śmiechu jest czasem straconym, bo to by oznaczało, że Sebastian marnuje czas setkom osób dziennie.

 

 

22 marca (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203

ZDROWIE I MEDYCYNA

Toksyny i trucizny w życiu człowieka – wykład toksykologa prof. zw. dr hab. Janusza Pacha

Definicja pojęcia toksyny, trucizny, toksykologii klinicznej i zatrucia. Prześledzenie jak od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego zmieniały się rodzaje trucizn i związane z nimi zagrożenia  co do zdrowia i życia człowieka lub całych populacji ludzkich.

bilety – 2 zł

 

 

24, 25 marca (piątek, sobota)

3…2…1…TANIEC! – konkurs choreograficzny

piątek g. 17.00 –  wieczór prezentacji konkursowych

sobota g. 18.00 – wieczór laureatów konkursu

Konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! odbywa się corocznie od 2011 roku jako impreza o charakterze międzynarodowym, prezentuje krótkie formy solowe, duety i tria oparte na szeroko rozumianej technice tańca współczesnego. Podstawowym celem konkursu jest konfrontacja własnej twórczości choreograficznej z profesjonalnym jury oraz możliwość otwartej dyskusji z udziałem jurorów i publiczności, służąca również edukacji widowni tańca. 3…2…1…TANIEC! jest jednym z nielicznych polskich konkursów, który skierowany jest do choreografów z Polski i zagranicy, poszukujących własnego, oryginalnego języka scenicznej wypowiedzi, niezależnie od ich wieku i doświadczenia.

Wyróżnikiem konkursu jest jego forma, według której każdy juror, bez konsultacji z pozostałymi członkami jury, przyznaje dwie własne nagrody dla dwóch wybranych prezentacji, określając w certyfikacie konkretne wartości prezentacji decydujące o jej wyróżnieniu. Dodatkowymi nagrodami w konkursie jest nagroda publiczności oraz nagroda Grand Prix, która zostanie wybrana przez Organizatorów spośród wszystkich laureatów i zostanie przyznana po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji konkursu.

W konkursie – 24 marca 2018, wezmą udział prace, które przejdą etap preselekcji. Natomiast 25 marca 2018 odbędzie się oficjalne wręczenie nagród oraz ponowna prezentacja laureatów konkursu.

cena na każdy wieczór: 25 zł

 

 

24 marca (sobota), g. 16.00, 19.00, Scena NCK

PRELUDIUM SŁOWIAŃSKIE – Art Color Ballet/Wataha Drums/Strojone – spektakl muzyczny

Inspiracją do powstania scenariusza był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody.

choreografia, reżyseria i projekt plastyczny: Agnieszka Glińska

muzyka: Marek „Smok” Rajss

bilety – 65 zł/55 zł

 

 

25 marca (niedziela),  g. 17.00, Scena NCK

KAPELE SERC – charytatywny koncert dla chorych na stwardnienie rozsiane

Kapele Serc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która spotkała się z szerokim odzewem ze strony wielu zespołów. Koncerty dedykowane osobom chorym na stwardnienie rozsiane, na stałe wpisały się do kalendarza imprez organizowanych przez zespoły corocznie.

Także Nowohuckie Centrum Kultury po raz dziesiąty jest gospodarzem tego koncertu, promując swoją działalność otwartą na drugiego człowieka, dającą choćby częściową ulgę i chwilową radość ludziom chorym i potrzebującym wsparcia finansowego bądź duchowego, będącą wkładem na rzecz ich wsparcia psychicznego i umocnienia wiary w drugiego człowieka.
Podczas koncertu będzie organizowany kiermasz, podczas którego każdy będzie miał możliwość wsparcia finansowego poprzez zakup wystawionych do sprzedaży przedmiotów. Dochód z koncertu zostanie przekazany Polskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego oddział w Krakowie.

W koncercie wezmą udział m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” , Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”  i Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak, które wspólnie te koncerty organizują od 10 lat.

 

 

27 marca (wtorek), g. 19.30, studio teatralne 209

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

TANGERE – Teatr Ab Intra  

Po pięciu latach Teatr Ab Intra powraca z nową odsłoną spektaklu inspirowanego dramatem „Tango” Sławomira Mrożka.

„I coście stworzyli? Ten burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko dozwolone, gdzie nie ma ani zasad, ani wykroczeń?” woła Artur – przedstawiciel młodego pokolenia.

„Jest tylko jedna zasada: nie krępować się i robić to, na co ma się ochotę. Każdy ma prawo do własnego szczęścia.” odpowiada Stomil – artysta, ojciec Artura.

Spektakl jest obszerną refleksją na temat kondycji współczesnego człowieka. W obliczu głębokiego konfliktu wartości i różnic światopoglądowych symbolizowanych przez członków rodziny Stomila przyglądamy się ludzkim postawom wobec rzeczywistości i ich konsekwencjom. Rozważana jest szeroko pojęta motywacja, jakość relacji międzyludzkich, a dodatkowo – rola sztuki w życiu człowieka. Obserwujemy działanie kreatywności i groteskowość ludzkich zachowań ujawniających się pod wpływem wprowadzania zmian.

 reżyseria: Marlena Topolska

współpraca reżyserska: zespół aktorski

bilety – 20 zł          

 

 

NCK WYSTAWY

 

Wystawa grafik irlandzkich

6 -31 marca, Czarna Galeria CENTRUM

finisaż 22 marca o g.18.00

wstęp wolny

 

Wystawa fotografii mody w ramach  Fashion Week 

od 6 marca, Szara Galeria CENTRUM 

wstęp wolny

 

Barwy Świata Przyrody – wystawa  Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody

8 marca- 6 maja, Foto-Galeria NCK

 

 „Sto lat!” – Wystawa malarstwa Wiolety Rzążewskiej 

9 marca – 5 kwietnia, Biała Galeria CENTRUM

wstęp wolny

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wt.-sob. w g. 11-19, nd. 12-19, pon. nieczynna.

bilety – 10/8 zł

 

 

 

A JUŻ W KWIETNIU…

 

7 kwietnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK

KORTEZ TRIO – „Mój dom”

 

19 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK

KAYAH z Orkiestrą Wieniawa – Koncert Charytatywny „Gwiazdy dla Autyzmu”  

 

21 kwietnia (sobota), g. 14.00

NOWA HUTA MASTERS 2018

 

21 kwietnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór kabaretowy

 

23 kwietnia (poniedziałek), g. 10.00, Scena NCK

W DOLINIE MUMINKÓW – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana

 

25 kwietnia (środa), g. 19.00, Scena NCK

KABARET HRABI – Cyrkuśniki

 

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności