Ferie 2018 w Krakowie – Atrakcje!

Ferie zimowe w Małopolsce rozpoczną się 12 lutego i potrwają do 25 lutego. Wycieczki, wspólne czytanie i zabawy z literaturą, spektakle teatralne, warsztaty z grafiki, zajęcia sportowe – to tylko część atrakcji dla dzieci i młodzieży spędzających przerwę zimową w Krakowie. Do udziału w zajęciach zapraszają szkoły, miejskie instytucje kultury, biblioteki i ośrodki sportowe.

Jak co roku swoje propozycje spędzenia wolnego czasu przygotowały ośrodki i domy kultury. Na uwagę zasługuje m.in. oferta Nowohuckiego Centrum Kultury. 12 lutego rozpocznie się Festiwal Teatrów Dla Dzieci – dwutygodniowe święto teatru dla najmłodszych. To unikatowe wydarzenie organizowane jest przez NCK od ponad 20 lat. W czasie tegorocznych ferii zimowych na scenie NCK pojawią się bohaterowie najpiękniejszych bajek świata m.in. Jaś i Małgosia, Calineczka i Brzydkie Kaczątko. Niezwykłe spektakle to nie wszystko. W ramach tegorocznego festiwalu odbędą się warsztaty edukacyjne. Ponadto, ferie dzieci mogą spędzić również w Centrum Kultury Dworek BiałoprądnickiCentrum Kultury Podgórza oraz Centrum Młodzieży. Zimowe atrakcje dla dzieci i młodzieży przygotowały także Kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Warto zapoznać się z bogatym i różnorodnym programem zajęć: edukacyjno-wychowawczych, naukowych, kulturalnych i rekreacyjno-sportowych. Dzieci, pod okiem doświadczonych instruktorów, odpoczną od szkoły, ale nie przestaną się twórczo rozwijać. Zapisy przyjmowane są w poszczególnych klubach z góry na wszystkie wydarzenia w danym tygodniu ferii.

O dzieciach pamiętają również muzea. Ciekawy program przygotował MOCAK. Odwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji m.in.  warsztaty, otwarte spotkania oraz lekcje muzealne. Uczestnicy obejrzą interaktywne obiekty i instalacje autorstwa Przemysława Jasielskiego i Rainera Prohaski. W części warsztatowej młodzież pod okiem specjalistów z zakresu nowych technologii wykona serię doświadczeń artystyczno-naukowych, a grupy zorganizowane wezmą udział w warsztatach dotyczących witrażu. Muzeum przygotowało również ofertę dla grup zorganizowanych. Ferie będzie można spędzić także w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i Muzeum PRL-u. Informacje o zaplanowanych zajęciach i warsztatach można znaleźć na stronach internetowych tych placówek.

Ciekawy i różnorodny program przygotowały filie Biblioteki Kraków – od kącików gier planszowych, puzzli i krzyżówek, przez wspólne czytanie książek, baśni i opowiadań o tematyce zimowej, po zajęcia ruchowe i plastyczne wykorzystujące inspiracje literackie i nawiązania do bohaterów książkowych. Wszystko po to, by bawić i rozbudzać w najmłodszych czytelniczą pasję.

Dwa tygodnie wolne od szkoły krakowska młodzież będzie mogła spędzić również na sportowo. Zadbały o to miejskie ośrodki sportowe, które przygotowały bogatą ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych: siatkówka, piłka nożna, tenis stołowy, pływanie, kręgle, gimnastyka artystyczna – każdy znajdzie coś dla siebie.

Propozycje na ferie ma też Krakowskie Biuro Festiwalowe. W zimowej przerwie dzieci i młodzież będą mogły skorzystać ze ślizgawki na Wolnicy. W każdy piątek i sobotę jazdę na łyżwach umilać będą didżeje.

W tym roku 78 samorządowych szkół podstawowych, w tym 5 specjalnych, zorganizuje zajęcia dla dzieci w ramach akcji „Zima w szkole”. Szkoły przygotowały atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu – zajęcia i warsztaty edukacyjno-wychowawcze, naukowe, kulturalne i rekreacyjno-sportowe, rozwijające zainteresowania, łączące zabawę ze zdobywaniem wiedzy, zarówno stacjonarne, jak i terenowe.

Jak co roku w ferie zimowe w Parku Wodnym organizowany jest wypoczynek w ramach programu Bezpieczny Kraków, finansowanego przez Gminę Miejską Kraków. Od 12 do 23 lutego zapewniamy codzienny ulgowy wstęp na basen z wyłączeniem weekendów.

Info UMK

Fot. Flickr

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności