Odkryj piękno Lasu Witkowickiego

Odkryj piękno Lasu Witkowickiego

Rok temu na terenie Parku Leśnego Witkowice otwarta została innowacyjna, jedyna tego typu w Polsce trasa edukacyjna, pozwalająca na odkrywanie piękna natury i skarbów flory i fauny w nowy i zaskakujący sposób.

Przypomnijmy, trasa edukacyjna składa się z 6 pylonów edukacyjnych, które kryją w sobie niczym w dziuplach ciekawostki dotyczące występujących na tych terenach – drzew, płazów i gadów, ssaków, owadów i ptaków. Zaglądając do środka umieszczonych w nich okularów odkryjemy gatunki, występujące na tym terenie. Każdy pylon poświęcony jest osobnej tematyce, a dobór przedstawionych gatunków adekwatny do miejsca, czyli siedliska leśnego Lasu Witkowickiego. Dodatkową atrakcję trasy stanowi jej przystosowanie dla osób niewidomych i niedowidzących. Na każdym ze słupów umieszczono informacje w alfabecie Braille’a, a walor poznawczy wzbogacony został o odciski liści, owadów czy też tropów zwierząt.

Długość trasy to ok 1000m. Dzięki swojemu unikalnemu charakterowi trasa edukacyjna jest atrakcyjna dla odwiedzających przez cały rok, pozwalając na odkrywanie piękna tego lasu o każdej porze roku.

Dla tych, którzy pragną w trakcie spaceru nie tylko pozaglądać do tajemniczych okularów, ale również chcieliby wspólnie z dziećmi przez zabawę poczuć radość z bycia w lesie, przygotowano specjalne „scenariusze” pozwalające na poszerzenie wiedzy zawartej w pylonach o autentyczne i bardzo namacalne doświadczenie przyrody. Scenariusze w formie plików PDF, dopasowane są do grup wiekowych i mogą stanowić także doskonałą pomoc dydaktyczną do prowadzenia zajęć terenowych dla nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli.

Przedszkolaki – scenariusz 1.
Przedszkolaki – scenariusz 2.
Dzieci klasy 1 – 3 – scenariusz 1.
Dzieci klasy 1 – 3 – scenariusz 2.
Dzieci klasy 4 – 8 – scenariusz 1.

Lokalizacja trasy edukacyjnej: Las Witkowicki położony jest w północnej części Krakowa, niedaleko gęsto zaludnionego osiedla Górka Narodowa. Jest to las łęgowy przez który płynie rzeka Bibiczanka. Główny drzewostan stanowią gatunki: klon, jesion, brzoza, olcha i modrzew. Dodatkową atrakcję lasu stanowią liczne gatunki ptaków wśród nich dzięcioł zielony, kowalik, a nawet rzadko spotykany zimorodek.

Fot. ZZM

Info. ZZM

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności