73-letnia kobieta nie dała się zwieść oszustom

73-letnia kobieta nie dała się zwieść oszustom

Wczoraj doszło do kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka”. Ofiarą tego oszustwa padają zazwyczaj starsi ludzie.  Osoby podszywające się pod członków rodziny informują, że np. uległy wypadkowi i proszą o pomoc finansową. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” ludzi.

 

Tak było, 21 listopada 2017 roku. Do mieszkanki Wolbromia zadzwoniła osoba,  podająca się za jej wnuczkę. Dziecięcy głos był tak przekonujący, że kobieta myślała, iż rozmawia ze swoją wnuczką.  Dziewczynka poinformowała rozmówczynię, że prowadziła samochód koleżanki i spowodowała wypadek drogowy, w którym są osoby ranne. Powiedziała również, że jest w komisariacie policji i słuchawkę przekazała rzekomej policjantce. Fałszywa funkcjonariuszka przedstawiła się i wyjaśniła, że można załatwić sprawę bez udziału sądu, ale trzeba zapłacić pieniądze osobie poszkodowanej w tym wypadku.  Do transakcji jednak nie doszło. Przezorna 73-latka skontaktowała się ze swoją rodziną.  Dowiedziała się, że jej wnuczka nie brała udziału w żadnym wypadku drogowym i w tej chwili przebywa w domu. Kobieta zgłosiła się na komisariat i powiadomiła o zdarzeniu.

 

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policję,
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Potwierdzić informację u innych członków rodziny

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112 oraz przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia  dzielnicowemu.

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.

info KWP

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności