Nocny przejazd rolkarzy – weź udział

Nocny przejazd rolkarzy – weź udział

W czwartek odbędzie się nocny przejazd rolkarzy przez miasto z cyklu „Kraków, rolki i my”. Początek o godz. 19.30 przy Błoniach na Cichym Kąciku.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowski Klub Sportów Wrotkarskich „Krak”. Udział w przejeździe jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Przejazd nie ma charakteru masy krytycznej, lecz jest pomyślany jako pozytywne wydarzenie, którego celem jest dobra zabawa i popularyzacja zdrowego trybu życia, a także umożliwienie krakowianom poznania miasta z nieco innej niż zazwyczaj perspektywy.

Uczestnicy jadą ulicami, które na czas przejazdu są chwilowo wyłączane z ruchu (trwa to kilkanaście minut). Przejazdy celowo odbywają się w czwartki w godzinach wieczornych (po okresie powrotów z pracy), by maksymalnie ograniczyć uciążliwości dla kierowców. Nad bezpieczeństwem i sprawnością przejazdu czuwa policja, służby medyczne i „żółta ekipa”, czyli pilnujący porządku wolontariusze. Rolkarzom podczas przejazdu towarzyszy muzyka.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.  

Rosnące zainteresowanie rolkami wpiera prezydent Krakowa, który w zeszłym roku zdecydował o rozszerzeniu zadań oficera rowerowego także o sprawy pieszych i rolkarzy.

Poprawą dostępności miasta dla rolkarzy zajęła się pod koniec kwietnia Komisja Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta, która omówiła wstępnie założenia dla przyszłej uchwały kierunkowej na temat tras rolkarskich. Chodzi głównie o usunięcie „wąskich gardeł” w postaci krzywej nawierzchni chodników i alejek w rejonie Salwatora, Dąbia i w Nowej Hucie – po rozwiązaniu tego problemu rolkarze będą mogli bezkolizyjnie przejechać z Bielan na Błonia i do Mogiły. Dzięki temu Kraków ma szansę stać się jednym z najbardziej przyjaznym rolkarzom miast w Polsce, wyprzedzając m.in. Sopot i Katowice.

Kraków jako jedno z pierwszych miast w Polsce dostrzega potencjał rolek nie tylko jako formy rekreacji, ale też równorzędnego z rowerem środka lokomocji – stąd nacisk na sukcesywne uzupełnianie braków infrastrukturalnych, m.in. realizowana przez ZIKiT wymiana nawierzchni chodników na asfaltową.

Zgodnie z zaleceniami prezydenta, nowe chodniki w mieście są już budowane z nawierzchni przyjaznej rolkarzom, niepełnosprawnym, czy też osobom z walizkami na kółkach – z asfaltu lub kostki niefazowanej – bez rowków. Aktualnie mogą się jeszcze zdarzyć sytuacje budowy chodników z tradycyjnej kostki fazowanej, jednak jest to efektem realizacji starych przetargów.

Info UMK

Foto Flickr

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności