Narodowe Czytanie 2017

Narodowe Czytanie 2017

W sobotę 2 września odbędzie się kolejna – szósta już edycja akcji pn. Narodowe Czytanie, w której Miasto Kraków od samego początku aktywnie uczestniczy, organizując w przestrzeni publicznej czytanie tekstów wybranej przez Polaków lektury. Z wielką satysfakcją dostrzegamy, iż każdego roku coraz więcej miejskich instytucji kultury włącza się w tą – zapoczątkowaną w 2012 r. – akcję społeczną.

 

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, czy wreszcie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku czytanym dziełem będzie „Wesele” – dramat Stanisława Wyspiańskiego, wystawiony po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice.

Pisząc „Wesele” Wyspiański inspirował się dramatami Mickiewicza, Fredry i Słowackiego oraz malarstwem Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego.

„Wesele” składa się z trzech aktów, jest kontynuacją dramatów romantycznych. Przedstawia sytuację duchową narodu, nawiązując m.in. do rzezi galicyjskiej z 1846. Wyspiański podejmuje w nim próbę odpowiedzi, dlaczego Polacy nie potrafią wznieść się na niepodległość.

W tym roku w Krakowie już od godz. 9.45 na tarasie widokowym Sukiennic I akt „Wesela” czytać będą krakowscy artyści, ludzie nauki i kultury oraz przedstawiciele samorządu (Andrzej Betlej, Agnieszka Chrzanowska, Anna Polony, Grażyna Grabowska, Bogusław Kośmider, Andrzej Kulig, Marek Mikos, Michał Niezabitowski, ks. infułat Dariusz Raś, Jan Rydel, Katarzyna Strzyż, Bogdan Tosza, Barbara Turlejska, Ewa Wachowicz, Stanisław Waltoś, Bogdan Wasztyl, Franciszek Ziejka) Ta część przedsięwzięcia koordynowana jest przez Bibliotekę Kraków.

Po zakończeniu czytania orszak weselny z udziałem zespołu Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” przejdzie obok Wieży Ratuszowej na plac Szczepański, gdzie ok. godz. 12.00 odczytywany będzie akt II i III „Wesela”. Realizatorem tej części wydarzenia na zlecenie Miasta jest Teatr Mumerus, reżyserują: Wiesław Hołdys i Adam Sroka.

Ok. godziny 15.00 odbędzie się resampling „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jarosława Tochowicza. O godz. 19.00 na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru zrealizowany zostanie koncert zespołu Sokół Orkestar.

W akcję „Narodowego Czytania” – oprócz Biblioteki Kraków, która obok wydarzeń rozgrywających się na płycie Rynku Głównego proponuje także działania w Młynówce Królewskiej, Parku Ratuszowym i w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2 – włączyły się również inne instytucje kultury: Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Nowohuckie Centrum Kultury i Ośrodek Kultury im. K. Norwida.

 

Biblioteka Kraków

12.00 Młynówka Królewska – czytanie fragmentów „Wesela”

S. Wyspiańskiego w wykonaniu krakowskich aktorów.

 

10.15 Park Ratuszowy, Nowa Huta – czytanie fragmentów ”Wesela”

S. Wyspiańskiego w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego oraz artystów operowych. Dopełnieniem czytania będzie tematyczny konkurs rysunkowy, polegający na przygotowaniu projektu witrażu.

 

14.00 Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2 – spektakl recytatorski oparty na fragmentach utworu S. Wyspiańskiego w wykonaniu uczestników Klubu Seniora.

 

Nowohuckie Centrum Kultury

12.00 Plac Centralny – happeningi w wykonaniu aktorów Teatru Ab Intra, Teatru Ancymon i Teatru Empiryk.

  

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

10.00 Os. Górali 5 – czytanie wybranych fragmentów „Wesela”

S. Wyspiańskiego. Tematyczna wystawka książek „Wokół Wesela”.

 

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności