Krakowskie Miodobranie – wiele atrakcji

Krakowskie Miodobranie – wiele atrakcji

Krakowskie Miodobrania tradycyjnie odbywają się na placu Wolnica. Tegoroczne rozpoczyna się w piątek, 1 września i potrwa do niedzieli, 3 września. Święto organizowane jest nie tylko dla pszczelarzy – przede wszystkim dla mieszkańców i turystów. Będzie można do woli degustować zdrowe słodkości, wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek, odwiedzić stoiska ze zdrowymi produktami, zobaczyć wystawy tematyczne: pierwsza z nich, „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, ich zachowania i przystosowanie ewolucyjne, a także zagrożenia we współczesnym środowisku. Druga – „Pszczoły w mieście”, przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i jednocześnie prezentuje krakowskie miejskie pasieki.

W programie znalazła się także akcja krwiodawstwa „Krwiobranie” – w sobotę, 2 września. Wszyscy dawcy otrzymają specjalne kupony rabatowe uprawniające do 10% rabatu na kiermaszu produktów pszczelich oraz w restauracji Piwnica Wolnica. Dodatkowo dawcy, którzy są pszczelarzami, wezmą udział w losowaniu miodarki – urządzenia do odwirowywania miodu z plastrów pszczelich. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci i młodzież do konkursu z nagrodami w ramach projektu „Pasieka Kraków”. W sobotę o 12.00 rozpocznie się Parada Pszczół, czyli korowód pszczelich przebierańców, przebiegający w rytmie muzyki zespołu „Batucada” ze Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. S. Wiechowicza. Autorzy najciekawszych pszczelich przebrań zostaną nagrodzeni.

Na niedzielę zaplanowano tradycyjny kiermasz (godz. 9.00 do 19.00) oraz finał projektu „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”. Najmłodsi wezmą udział w zabawie edukacyjnej, uczącej segregacji śmieci. Zadaniem uczestników będzie uporządkowanie i posegregowanie śmieci w zaaranżowanej na placu „zaśmieconej pasiece”. Ponadto każdy, kto przyniesie plastikowe nakrętki, będzie mógł je wymienić na rośliny miododajne.

Miodobranie to również wydarzenia towarzyszące. Pierwszym będzie sadzenie drzewa w czwartek, 31 sierpnia o godz. 11.00 w Parku Jordana, zaś w sobotę 9 września pszczelarze wyruszą w rajd w obronie pszczół. Kilkanaście załóg z całego kraju przejedzie z Krakowa do Koszalina Fiatami 126p. Start na Rynku Głównym, o godz. 13.00. Każdego dnia Krakowskiego Miodobrania zaplanowano także liczne występy artystyczne.

Info UMK