Wydarzenia w NCK w czerwcu 2017

Wydarzenia w NCK w czerwcu 2017

Zapraszamy gorąco do Nowohuckiego Centrum Kultury!

1 czerwca (czwartek), g. 18.00, sala kameralna

Klub Podróżników Navigator – Tajemnicza Oceania

Spotkanie z Michaliną Kupper

Podróż miała miejsce od stycznia do września 2016 roku. Była próbą połączenia pracy na Antypodach i wędrówki po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei. Samolotami, busami i autostopem. Podczas prezentacji dowiemy się dlaczego stolica Papui znajduje się na liście 10 najbardziej niebezpiecznych miast świata, w jaki sposób powstało ponad 800 zupełnie odrębnych od siebie języków w jednym kraju (i są nadal używane), dlaczego głównym środkiem lokomocji pomiędzy miastami jest samolot, w co bawią się mali Papuasi, skąd brały się, jeszcze do niedawna pospolite. dzieciobójstwo, szamanizm i ludożerstwo. Michalina Kupper opowie też o polowaniu z Aborygenami na żółwie w parku narodowym oraz ich życiu w „rezerwatach”, wspinaczce na Mt. Kościuszko w Australii, wielkanocnej wędrówce po największej piaszczystej wyspie na świecie i spotkaniu z dzikim dingo, surfingu bez deski na plaży, gorących źródłach w Nowej Zelandii zimową porą, gejzerach i wędrówkach z Maorysem po rodzimej ziemi pierwszych osadników, specyfice najlepszych imprez w Papui.

Michalina Kupper– gdynianka z urodzenia i zamiłowania, tęskniąca za podróżami. W podróży, tęskniąca za Gdynią. Rozdarta między morzem a górami. Fanka lokalnej kuchni. Miłośniczka ulicznych historii. Nie cofa się i nie słucha bzdur. Dziwne i niebezpieczne przygody same ją znajdują. Kocha Bliski Wschód i Oceanię. Pedagog, przedsiębiorca. Autorka bloga https://michalinakupper.com/

bilety: 2 zł

na pewno

naprawdę

 

1 czerwca  (czwartek), godz. 19.00 Studio KCC

Spektakle „MAKIA” i „PLAŻING” – wieczór teatru tańca

Serdecznie zapraszamy na wieczór teatru tańca, w ramach którego zostaną zaprezentowane dwa spektakle grup działających przy Krakowskim Centrum Choreograficznym. Na scenie wystąpią tancerki Pracowni PRO ze spektaklem premierowym „Plażing” oraz Grupa Wokół Centrum w choreografii „Makia”.

Pracownia PRO to stała grupa tańca współczesnego działająca w Krakowskim Centrum Choreograficznym – Nowohuckim Centrum Kultury. Tancerze PRO rozwijają swoje umiejętności techniczne, spotykając się cztery razy w tygodniu na lekcjach techniki tańca współczesnego, tańca klasycznego oraz dziedzin pokrewnych. Założeniem grupy jest intensywny i regularny trening, prowadzący do wszechstronnego rozwoju tanecznego. Opiekę merytoryczną nad Pracownią PRO sprawuje Grupa Wokół Centrum, artystyczny trzon KCC. W ramach regularnych lekcji i prób, grupa tworzy również własny repertuar, który powstaje pod okiem tancerek Grupy Wokół Centrum. Pierwszą realizacją był spektakl “Szansa szansa” w choreografii Moniki Świecy i Marty Wołowiec.  

Grupa Wokół Centrum to kolektyw artystyczny, działający w ramach Nowohuckiego Centrum Kultury – Krakowskiego Centrum Choreograficznego, którego trzon stanowią tancerki Agata Moląg, Monika Świeca i Marta Wołowiec. Grupa,  w zależności od projektu, zaprasza również do współpracy twórców innych dziedzin sztuki, wierząc, że wymiana inicjuje kreatywny rozwój, a poznawanie tego co odmienne, pozwala na stopniowe klarowanie się własnego języka scenicznego wyrazu.  “Czerpiemy z tego, co prywatne, niesceniczne, parateatralne. Artyzmu szukamy w prostocie, przekazu w cytatach z życia, a smaku i waloru w  ruchu. Nigdy nie zapominamy o tym, że jesteśmy tancerzami, a więc ruch jest naszym głównym narzędziem”. Kolektyw sprawuje opiekę nad wydarzeniami i obszarem działań edukacyjnych w Krakowskim Centrum Choreograficznym, produkuje własne spektakle, realizuje projekty artystyczne, nawiązuje kontakty i poszukuje zagranicznych partnerów.

bilety: 15 zł

 

3 czerwca (sobota), g. 11.00, Scena NCK

Pokaz Jiu-Jitsu w wykonaniu uczniów i mistrzów Szkoły Jiu-Jitsu SEIKEN

Coroczna prezentacja  japońskiej  sztuka walki przez  adeptów  i mistrzów  prowadzących  od ponad 25 lat zajęcia w Nowohuckim Centrum Kultury.  Na scenie można będzie zobaczyć umiejętności  dzieci i dorosłych o wieloletnim stażu w tej dyscyplinie. Jiu-Jitsu  prezentowane przez Szkołę „Seiken” cechuje ponad przeciętna sprawność fizyczna oraz bogactwo  technik walki. Z różnorodności  technik Jiu-JItsu  od lat  korzysta wojsko, policja, oddziały specjalne. Walory  wychowawcze i ćwiczenia pomagają  kształtować charakter  i zdolności fizyczne młodych adeptów , a osobom dorosłym utrzymać dobrą kondycję fizyczną.

Zapraszamy na pokaz  wszystkich , którzy  lubią aktywność fizyczną  prezentowaną przez sztukę walki pochodzącą z odległego kraju kwitnącej wiśni.

bilety: 2zł

 

5 czerwca (poniedziałek), g.18.00, sala kameralna

Klub Przyjaciół Psychologii

Zaakceptuj swój wygląd  i zaprzyjaźnij się ze swoim ciałem.

Spotkanie z psychologiem i psychoterapeutą Magdaleną Sękowską

bilety: 2 zł

 

5 czerwca (poniedziałek), g. 19.00, studio teatralne 209

Miłość Don Perlimplina – Teatr Ab Intra

Spektakl na podstawie dramatu „Miłość don Perlimplina do Belisy w jego ogrodzie” Federica Garcii Lorki.

Perlimplin jest starzejącym się kawalerem, który nigdy nie zaznał romantycznego uczucia. Pierwsze etapy swojego życia dzielił z matką. Po jej śmierci zaopiekowała się nim Marcolfa – bezgranicznie mu oddana służąca. Sąsiedztwem tej pary jest panna na wydaniu – temperamentna Belisa, mieszkająca wraz z matką. Marcolfa i matka Belisy czując się głosem rozsądku doprowadzają do zawarcia małżeństwa swoich podopiecznych.

Te pospolite wątki nie są jednak istotą opowieści. Widz wchodzi w wewnętrzny świat ludzi poszukujących uczucia najwyższego – miłości, a w niej namiętności, intymności,  zaangażowania i wzajemności. W dziewiczych ciałach i duszach małżonków, jako pierwsza budzi się namiętność. Na dalszej drodze ku odwzajemnieniu miłości wkraczamy w obsesyjny umysł mężczyzny, który wikła swą młodziutką żonę w karkołomny eksperyment.

W onirycznym, zmysłowym ogrodzie Perlimplina widzowie stają się świadkami konsekwencji wypierania potrzeb, manipulacji, braku akceptacji, iluzorycznych lęków, paraliżującej nieśmiałości i mocy cielesnej żądzy. Wewnętrznej przemianie człowieka stawia odbiorcę przed próbą odpowiedzi na pytania o wolną wolę i determinizm ludzkiego losu.

Spektakl adresowany do wszystkich, którzy cenią sobie w teatrze metafizyczną atmosferę z nutą komizmu oraz emocjonalność i szczerość przekazu. To wszystko prowadzi nas do przeżycia katharsis.

Reżyseria: Marlena Topolska

bilety: 15 zł

 

6 czerwca (wtorek), g.18.00, Scena NCK

Salon Literacko Muzyczny. Wieczór dziewięćdziesiąty

Stolik literacki „Okrawki i zakamarki” wieczór autorski Adama Ziemianina

Stolik Muzyczny „Pod słońce” recital Basi Stępniak –Wilk , fortepian Jasiek Kusek

Adam Ziemianin – dziennikarz, poeta, pisarz, autor tekstów wykonywanych między innymi przez Stare Dobre Małżeństwo, Wolną Grupę Bukowina, Krzysztofa Myszkowskiego, Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego.

Zadebiutował w roku 1968 na łamach „Życia literackiego” wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej”, siedem lat później wydano jego pierwszy tomik poezji – „Wypogadza się nad naszym domem”. Jego poezję tłumaczono na wiele języków, między innymi angielski, niemiecki, włoski.

Laureat Łódzkich Wiosen Poetyckich oraz konkursu im. Jana Śpiewaka. Dwa razy otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca – w 2006 r. za tomik poezji „Makatki”, w 2013 r. za powieść wspomnieniową „Z nogi na nogę”.

Basia Stępniak-Wilk – autorka tekstów, kompozytorka, śpiewająca artystka kabaretowa. Pochodzi z Lublina, na stałe mieszka w Krakowie, gdzie w 1995 r. zadebiutowała na scenie Piwnicy pod Baranami oraz w kabarecie Loch Camelot, z którym związana jest do dziś. Współtworzyła, wraz z Januszem Radkiem, Grzegorzem Halamą, Robertem Kasprzyckim, Szymonem Zychowiczem i Kamilem Śmiałkowskim, grupę „Zielone Szkiełko”. Prowadzi autorską audycję Muzyczna Bombonierka w Radiu Kraków.

Do jej najpopularniejszych utworów należą „Bombonierka” – w duecie z Grzegorzem Turnauem, „Słodka chwila zmian”, „Futerko”, „Bossa nova z Augusotwa” – śpiewana z Andrzejem Poniedzielskim oraz „Wiośnie nie!” wykonywana z Wojciechem Mannem.

Wielokrotnie nagradzana – między innymi laureatka pierwszego miejsca na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenku Autorskiej OPPA w Warszawie. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki estradowej.

Wydawnictwo muzyczne „Obce kraje” to trzeci autorski album Basi Stępniak-Wilk.

bilety: 2 zł

 

7 czerwca (środa), g. 10.00, sala kameralna – PREMIERA

8, 9 czerwca (czwartek, piątek), g. 9.00 i 11.00, sala kameralna

„Piotruś Pan” – musical Teatrzyku Muzycznego KAMYCZEK

Bardzo współczesna adaptacja bajki J.M. Barrie, w zabawny sposób opowiada o marzeniach i powrocie do Krainy Dzieciństwa. Musical oparty na muzyce zespołu ABBA.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Ewa Nazim-Zygadło

bilety: 10 zł

Na spektakl premierowy 7 czerwca wstęp tylko na podstawie zaproszeń.

 

7 czerwca (środa), g. 17.00, studio teatralne 209 

„Świat wewnętrzny” – Teatr Ancymon

Najnowszy spektakl dziecięcego Teatru Ancymon, inspirowany książką „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke.

Zapraszamy do wyjątkowego przedszkola, gdzie wraz z sympatyczną Panią Miłką, teatralnym Pajacykiem  i bystrymi przedszkolakami poznamy i zrozumiemy to, co tkwi wewnątrz każdej żywej istoty. Emocje, bo o nich mowa są naszymi stałymi towarzyszami od narodzin aż do śmierci. Umilają, ale też uprzykrzają codzienność. Czym one właściwie  są ? Kiedy się pojawiają ? Jak je rozpoznać? Jakie są ich funkcje i rodzaje? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami ?  Dowiemy się tego wszystkiego podczas teatralnej podróży do świata wewnętrznego  człowieka.

Scenariusz i reżyseria: Marlena Topolska

bilety: 10 zł

 

8 czerwca (czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209

„Złudzenie” – spektakl autorski w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Empiryk

Osoba sięgająca po sławę musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i wymaganiami otaczającego świata. Wraz z popularnością rośnie odpowiedzialność i presja. Coraz trudniej jest poradzić sobie z własnym „ja”. Siedemnastoletnia Alex wygrywa program muzyczny „Mam Głos”. Otwierają się przed nią drzwi do świata show biznesu. Jednak okazuje się, że sława ma też swoją ciemną stronę. Jak Alex zachowa się w obliczu niełatwych wyborów i ich konsekwencji?

Reżyseria: Kajetan Włodarczyk

Scenariusz: Kajetan Włodarczyk

Opieka artystyczna: Marlena Topolska

bilety : 15 zł

 

8 czerwca (czwartek), g. 19.00, Scena NCK

„ROZTAŃCZONE TENISÓWKI”

Widowisko w stylu tańca nowoczesnego przeplatane scenami teatralnymi w ujęciu nieco humorystycznym i współczesnym. Tematem przewodnim są różne oblicza miłości. Wszystko w oparciu o dynamiczny taniec gwarantuje widzom świetną zabawę.

W przedstawieniu biorą udział młodzi artyści będący uczestnikami kursów tańca Disco, oraz Zespołów Tańca Nowoczesnego „Klips”, „Klipsik”, „Enigma” i „Flesz Dance”.

Choreografia i przygotowanie: Katarzyna Trynka-Ropa

bilety: 15 zł

 

9 czerwca (piątek), g. 19.00, sala kameralna

ORIENTAL NIGHT ‘2017 – Gala Tańca Orientalnego

Scenariusz i reżyseria koncertu: Ada Tabaka „Sakina”

Taniec orientalny to niezwykły pokaz piękna, radości z bycia kobietą, forma kontemplacji własnego ciała oraz pełna przygód podróż do własnego wnętrza. Podróż w poszukiwaniu pewności siebie. Pozwala nawiązać kontakt z własną kobiecością, oswoić i zaakceptować swoje ciało, a także nauczyć się czerpać z niego przyjemność, radość i siłę. Taniec orientalny wykorzystuje to, co każda kobieta ma w sobie najlepszego, niezależnie od wieku, sylwetki, czy doświadczenia. Zwiększa otwartość, gotowość do przekraczania własnych ograniczeń, uczy dostrzegać i wydobywać kobiece piękno, uczy wiary we własne możliwości, otwiera drogę w głąb siebie.

To naturalna terapia uwalniająca od stresu i napięć oraz sprawdzona recepta  na zdobycie wdzięku i elastyczności.

 Zakończenie sezonu tanecznego 2016/ 2017 w orientalnie bajecznym wydaniu !
W tym roku uczestniczki kursu tańca brzucha zaprezentują rezultaty swojej pracy w szczególnym artystycznym wydaniu. Zapraszamy wszystkich pasjonatów tańca, znajomych i przyjaciół,  wszystkich tych, z którymi chcielibyśmy podzielić się tanecznymi doświadczeniami i zaprosić do udziału we wspaniałej tanecznej uczcie!

 

Na przystawkę – konkurs klasycznego tańca orientalnego w kategorii amatorskiej

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w pozytywnej atmosferze rozpocząć przygodę  z tańcem orientalnym w scenicznym wydaniu.

Skład jury: Gabriela Lupa, Marzena Antas, Dżipsi, Sakina

 

 Danie główne – kolorowe i pachnące orientem pokazy tańca arabskiego

Wystąpią:  zespół Maram, grupa taneczna z Novej Szkoły Tańca, Saliha, Ula, Sihir Amar.

 

A na deser – pokazy w wykonaniu Gwiazd sceny orientalnej

Wystąpią: Marzena Antas, Gabriela Lupa, Dżipsi oraz Sakina!

Bilety: 5 zł

 

10 czerwca (sobota), g. 15.00 – 22.00, łąka między NCK i os. Centrum E

Dni Nowej Huty 2017

Wielkie, plenerowe święto „najmłodszej siostry Krakowa” – Nowej Huty!

Przyjdźcie całymi rodzinami na festyn pełen atrakcji – czekać na Was będą między innymi: wesołe miasteczko, prezentacje służb mundurowych, gry, konkursy, stoiska nowohuckich instytucji kultury oraz strefa gastronomiczna.

Na scenie plenerowej wystąpią amatorskie zespoły wokalne i taneczne oraz GWIAZDY WIECZORU – STACHURSKY DANCE PROJECT oraz JORRGUS.

wstęp wolny

 

10 czerwca (sobota), godz. 18.00 oraz 20.00, Studio KCC

Wieczór premier grupy tańca współczesnego a g i t a t u s

W programie najnowsze spektakle w choreografii Moniki Godek i Marty Wołowiec.

grupa tańca współczesnego   a g i t a t u s   założona przez Monikę Godek, działa w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie od 2005 roku. Skupia młodych ludzi poszukujących własnych przestrzeni twórczych, którzy poprzez taniec i ruch uczą się siebie, tworzą własny alfabet znaczeń, przełożonych na gest, emocje i dźwięk. Poszukując w przestrzeni tańca współczesnego i teatru ruchu, kształcą nie tylko ciało, ale też umysł i ducha. Tancerze zespołu budują własne światy malowane wyobraźnią, wytrwałością, talentem i twórczą pracą. Charakter i charyzma każdej z grup pobrzmiewa w kolejnych choreografiach, tworzonych przez pedagogów zespołu, wsłuchujących się w zainteresowania, pomysły i twórcze potrzeby młodych tancerzy. Budowane, w dialogu z nimi, spektakle i etiudy prezentowane są na scenach krakowskich, a także na deskach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Swoją działalnością   a g i t a t u s   chce przyczyniać się do popularyzacji teatru tańca, wciąż nowego i rozwijającego się gatunku sztuki.

W wieczorze wystąpią trzy grupy zespołu: agitatus, agitatus_1 oraz agitatus_2.

bilety: 15 zł

 

10 czerwca (sobota), g. 20.00, studio teatralne 209

„Sinobrody” – PREMIERA Teatru Ab Intra

Spektakl inspirowany dramatem „Sinobrody – nadzieja kobiet” Dea Loher.

Opowieść o Sinobrodym mówi o takim prześladowcy, mrocznym mężczyźnie, który zamieszkuje w psychice każdej kobiety, o wewnętrznym drapieżniku. Jest on bardzo konkretną, niezaprzeczalną mocą, o któ­rej nie wolno zapominać i którą trzeba opanować. Aby opanować naturalnego drapieżnika psychiki, kobieta musi dysponować wszystki­mi swymi instynktownymi zdolnościami.
– C.P.Estes

Kobieta otwiera bramy do podziemnych komnat swojego umysłu, gdzie drapieżne mroki męskiej i kobiecej energii przenikają się wzajemnie w morderczym tańcu.

bilety: 15 zł

 

12 czerwca (poniedziałek), g. 20.00, studio teatralne 209

„Witek” – spektakl autorski w wykonaniu Teatru Ab Intra

Zakończenie sezonu teatralnego

Czy nadmiar rodzicielskiej uwagi może być równie szkodliwy co jej brak?

Co się dzieje, gdy rodzina gnieździ się w ciasnym mieszkaniu, gdzie atmosfera jest gęsta niczym dym z kościelnego kadzidła, a relacje bardziej napięte niż sutanna brzuchatego księdza?

Odpowiedzi na te pytania, to dopiero początek szczerego dialogu, który dotyka naszych najintymniejszych miejsc. Miejsc, których wstydzimy się pokazywać. Historia dorastającego Witka pokazuje nam, jak bardzo pragniemy szczerości, jednocześnie bojąc się własnego obnażenia. Kontrowersyjne wątki byłyby tylko zabawnym banałem, gdyby nie fakt, że historia jest prawdziwa, boleśnie prawdziwa.

Reżyseria: Łukasz Hanczakowski

Scenariusz: Łukasz Hanczakowski

Opieka artystyczna: Marlena Topolska

bilety: 15 zł

 

17 czerwca (sobota), g. 20.30, scena plenerowa przed NCK

  1. Noc Teatrów – PIASKOWNICA – Teatr Ab Intra

Spektakl według dramatu Michała Walczaka

Ona i on w piaskownicy. On zajmuje się samochodem i figurką Batmana, ona – lalką. Próba wspólnej zabawy kończy się kłótnią. Ona grozi, że pójdzie do innej piaskownicy. On stara się jej zaimponować i zjada dżdżownicę, co ona kwituje słowem „idiota!”. Wbrew pozorom Piaskownica Michała Walczaka nie jest sztuką o dzieciach i dla dzieci. To przede wszystkim opowieść o dorosłych ludziach, którzy są złaknieni miłości, a jednocześnie jak ognia unikają zaangażowania. „Chciałem zdemaskować, zdjąć patetyczność z tematu związków uczuciowych między ludźmi. Dorośli też są, doświadczając miłości, nie tylko dramatyczni, ale i śmieszni, bezradni, bliscy w reakcjach dzieciom z piaskownicy” – mówi dramatopisarz o swoim tekście.

– Justyna Skalska, KARNET

On: Tomasz Machnicki

Ona: Ewa Ilczuk

Reżyseria: Marlena Topolska

 

 

18 czerwca (niedziela), godz. 17, scena plenerowa  NCK

koncert Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA

 W koncercie wystąpią wszystkie grupy pracujące w zespole: grupy dziecięce, młodzieżowe i zaawansowane a także kapela ludowa zespołu. Równocześnie jest to koncert na zakończenie sezonu kulturalnego zespołu 2016/2017. W programie koncertu m.in. pieśni i tańce regionu kurpiowskiego, sądeckiego, przeworskiego, spiskiego, łowickiego, żywieckiego a także polskie tańce narodowe.

Wstęp wolny

 

Wystawy w NCK czerwiec 2017

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE

Stała wystawa malarstwa

wystawa czynna: wtorek – sobota, g. 11.00-19.00; niedziela, g. 12.00-19.00

z powodu remontu, w terminie 12.06 – 15.09 2017r. wystawa nieczynna

bilet: 10 / 8 zł

 

10 kwietnia – 5 czerwca, Galeria Podróżników

KAROLINA ŻABA – Chiny. Piąta strona świata

wystaw fotografii

wstęp wolny

 

20 kwietnia – 4 czerwca, FOTO-GALERIA

RYSZARD CABAŁA – fotografia w technice gumy chromianowej

wstęp wolny

 

22 kwietnia – 8 czerwca, Biała Galeria CENTRUM

JERZY WROŃSKI – obrazy – reliefy i  kopciogramy

wstęp wolny

 

17 maja – 8 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM

WITOLD URBANOWICZ – malarstwo

wstęp wolny

 

Wystawy

Jerzego Wrońskiego i Witolda Urbanowicza

zostały włączone do programu Krakowskich Spotkań Artystycznych 2017 – KONFIGURACJE

Malarstwo Rzeźba Rysunek

Organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski.

 

26 maja – 12 czerwca  STUDENCKIE WARSZTATY PROJEKTOWE OSWAJANIE MIASTA. KULTURA Z WIDOKIEM – wystawa prac uczestników warsztatów.

 

30 maja – 12 czerwca, Szara Galeria CENTRUM

NORYMBERGA JEST BARWNA – otwarte głowy przeciwko stereotypom

wystawa fotografii

wstęp wolny

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności