Zagrożenia czyhające na nas w pracy – profilaktyka

Każdy z nas jest narażony na występowanie w naszym środowisku pracy na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Przyczyn może być wiele (hałas, złe oświetlenie, promieniowanie), przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała, wykonywanie zbyt dużego wysiłku fizycznego które to bardzo przeciążają nasz narząd ruchu. Wszelkie dolegliwości bólowe będą pojawiać się po dłuższym czasie w miarę przebywania w szkodliwych warunkach. Ich leczenie jest długotrwałe.

W dzisiejszych czasach ocenia się, że tzw choroby zawodowe pojawiają się w związku z pracą biurową. Lista chorób związanych z „lekką” pracą biurową jest naprawdę długa. Dodatkowo efekt złego doboru stanowiska pracy – złej organizacji, niewłaściwego ustawienia krzesła (jego wysokości, braku regulacji) oraz przyjmowania długotrwałej, niewłaściwej pozycji siedzącej powoduje, że pracownicy często uskarżają się na dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu.

.

Zagrożenia wynikające z pracy biurowej.

Bóle pleców – odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa są związane z przyjmowaniem długotrwałej pozycji siedzącej. Mogą mieć różne nasilenie i umiejscowienie. Ból może nasilać się podczas określonych ruchów lub pozycji, kaszlu, kichania, podnoszenia ciężkiego przedmiotu lub podczas uprawiania sportu. Prócz bólów pleców o których była mowa pracownicy biurowi odczuwają mrowienia lub drętwienia łydek i stóp mające najczęściej związek z przepukliną odcinka  lędźwiowego w wyniku czego dochodzi do podrażnienia nerwów oraz tkanek miękkich. Kolejną bolączka są bóle stawów nadgarstkowych. Najpopularniejszym jest zespół cieśni nadgarstka. Jego przyczyna tkwi w ucisku przeciążonych tkanek miękkich na włókna nerwu pośrodkowego dłoni biegnącego w kanale nadgarstka. Nasilające się dolegliwości, obrzęk oraz ucisk będą zaburzać odżywianie nerwu. W efekcie pacjenci skarżą się na mrowienie w nadgarstku oraz palcach, które są odczuwalne podczas pracy i w nocy. Po dłuższym czasie dochodzi u nich do osłabienia siły dłoni, braku precyzji, przez co przedmioty wypadają z rąk.

Kolejną przypadłością będą bóle stawów łokciowych. Przy niewłaściwym ustawieniu biurka, długotrwałym pisaniu na klawiaturze, dochodzi do przeciążeń mięśni przedramienia i przyczynia się to do tzw łokcia tenisisty. Pojawią się ból, obrzęk i osłabienie siły chwytnej ręki.

.

Wizyta u lekarza czy rehabilitanta ?

Jeśli występują objawy którego z wyżej wymienionych schorzeń należy udać się do specjalisty, który powinien pojąć decyzję o przyjmowaniu odpowiednich leków.

Rehabilitant z kolei doradzi korzystanie z różnych form terapii. Po odpowiedniej diagnozie poprzedzonej badaniami obrazowymi konieczna jest fizjoterapia w celu zmniejszenia bólu, poprawy ruchomości oraz zwiększenia siły mięśniowej.

.

Metody terapii

  1. Okres ostry – zaleca się przyjmowanie leków bólowych, leków przeciwzapalnych i unikanie przeciążeń. Na tym etapie stosujemy również sprzęt pomocniczy odciążający stawy.
  2. Przyjmujemy pozycje ułożeniowe – jak najczęściej – tylko w niebolesnych dla kręgosłupa pozycjach – np. leżenie na twardym podłożu.
  3. Fizykoterapia – masaż, krioterapia, ultradźwięki, laser, elektroterapia i pole magnetyczne.
  4. Kinezyterapia – ćwiczenia lecznicze, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia wzmacniające i ćwiczenia poprawiające ruchomość chorych stawów.
  5. Kinesiotaping czyli tzw plastrowanie – mające działanie ochronne oraz odciążające staw przeciążony zwłaszcza dolegliwości bólowych
  6. Terapia manualna obejmująca techniki mobilizacyjne, manipulacyjne stawów w celu odblokowania i przywrócenia fizjologicznej biomechaniki.

.

Podsumowanie

Według badań wynika że w przyszłości choroby narządu ruchu związane z pracą biurową (wynikającą z monotonii i stresu) będą jednymi z najczęściej występujących chorób zawodowych. Należy zdać sobie sprawę jak najwcześniej z odpowiednich zasad profilaktyki która związana jest z właściwą ergonomią pracy – pozwalającą ograniczyć liczbę wyżej wymienionych schorzeń.

 

.

Opracowała mgr fizjoterapii Izabella Cymbranowicz

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności