Strażnicy miejscy sprawdzili 391 placów zabaw

Na przełomie marca i kwietnia strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole stanu czystości i bezpieczeństwa krakowskich placów zabaw i piaskownic. Działania miały na celu ujawnienie nieprawidłowości mogących stanowić zagrożenie dla najmłodszych krakowian.

Strażnicy skontrolowali 391 placów zabaw. Ujawnili 16 nieprawidłowości, o których poinformowali zarządców. Do dziś wszystkie nieprawidłowości zostały usunięte.

Funkcjonariusze sprawdzali nie tylko czystość piasku, ale także zabezpieczenie huśtawek, pochylni, ścianek wspinaczkowych czy przeplotni. Zwracali uwagę na stan elementów drewnianych, mocowanie łańcuchów i lin. Oceniali ponadto trwałość ogrodzeń, ławek oraz stan oświetlenia i koszy na śmieci. Kontrolowali również ogródki jordanowskie – czy posiadają regulaminy i czy jest tam czysto i bezpiecznie.

18 lat kontroli

Krakowscy strażnicy miejscy kontrolują piaskownice i place zabaw od 1999 roku. W okresie wiosennym sprawdzają miejsca, w których przebywają najmłodsi. Robią wszystko, aby poprawić bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów.

Zagrożenia

Niebezpieczne krawędzie czy rozpadająca się konstrukcja drewniana z zardzewiałymi gwoździami, poza urazami wśród najmłodszych grożą zakażeniami bakteriami beztlenowymi, na przykład laseczkami tężca – przestrzegają specjaliści.

Zanieczyszczenie piasku odchodami np. gołębimi, może powodować zarażenie groźnym grzybem Cryptococcus neoformans, który długo przeżywa w środowisku i może skutkować nawet zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych, zapaleniem płuc i grzybicami skóry. Odchody kocie grożą toksoplazmozą (pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii). Kocie i psie odchody zawierają też nierzadko bakterie z grupy coli i salmonella. Kontakt z nieczystościami pozostawianymi przez zwierzęta może więc spowodować nieżyt żołądkowo – jelitowy, a także choroby pasożytnicze i grzybicze.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności