Aleja 29 listopada zostanie rozbudowana

W środę w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa podpisano umowę na przebudowę alei 29 Listopada.

To kolejna, po tramwaju do Górki Narodowej, kluczowa inwestycja, na którą czekali mieszkańcy północnej części Krakowa. Pierwsze samochody powinny przejechać przez poszerzoną al. 29 Listopada pod koniec 2020 roku – zaznacza Prezydent Jacek Majchrowski

Przebudowa będzie dotyczyć niemal trzykilometrowego odcinka al. 29 Listopada od skrzyżowania z ul. Opolską do granic miasta. Droga zostanie rozbudowana do dwóch, a miejscami trzech, pasów w każdym z kierunków. Powstaną nowe skrzyżowania, infrastruktura dla rowerzystów i pieszych. Inwestycja ta, wspólnie z budową tramwaju do Górki Narodowej, zrewolucjonizuje system transportowy na północy Krakowa, co wyraźnie odczują na plus mieszkańcy tego rejonu miasta, aczkolwiek nie tylko oni. Przebudowana aleja będzie miała także korzystny wpływ na usprawnienie ruchu przy wjeździe i wyjeździe z Krakowa

Krakowski Szybki Tramwaj od 2020 roku pojedzie do Górki Narodowej

W przetargu na realizację zadania zwyciężyła firma STRABAG SA, a jego koszt wyniesie 95 mln zł. Prace będą realizowane w systemie „Zaprojektuj i zbuduj”. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności zajmie się opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej i uzyskaniem zgód administracyjnych, również tych związanych z wykupem potrzebnych działek z rąk prywatnych. Dokumentacja projektowa ma być gotowa w rok od podpisania umowy. Kontrakt na realizację inwestycji przewidziany jest do 31 grudnia 2021 roku.

Na czas prac budowlanych ruch na al. 29 Listopada zostanie utrzymany, choć nie uda się uniknąć utrudnień w ruchu.

Aby ułatwić zjazd ze skrzyżowań, zostaną wydzielone pasy do lewoskrętu lub drogi serwisowe. Wszystkie przejazdy przez jezdnie zyskają sygnalizację świetlną. Na trasie pojawią się także buspasy. Ułatwią one komunikację aglomeracyjną i pozwolą autobusom szybciej docierać do pętli tramwajowej, która powstanie tuż obok.

Wygodne połączenia zyskają także mieszkańcy osiedli położonych na północ od ul. Opolskiej. Nowa droga ułatwi podróżowanie samochodem i autobusami komunikacji miejskiej szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Projekt przebudowy jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

info Kraków.pl

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności