Zapraszamy na Targi Wielkanocne

W tegorocznych Targach zapowiedziało swój udział blisko 60 kupców reprezentujących nie tylko Małopolskę, ale także inne miasta Polski. Produkty przez nich oferowane to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, a także ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, wyroby z masy solnej, drewna i inne. Organizatorzy jak co roku zadbali o atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

W sobotę 8 kwietnia o godzinie 12:00 Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście otworzy Targi Wielkanocne. Przed otwarciem o godz. 11:30 oraz o 12:30 występować będzie Kapela Bronowicka. Od godz. 12:00 do 14:00 pisanki malować będą znane postacie ze świata mediów, sportu, kultury i polityki, a o godz. 14:30 rozpocznie się spektakl dla dzieci pt. „Wielkanocne przygody Zająca Poziomki z Rabkolandu”.

9 kwietnia jak co roku Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu 23 autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Będą m.in. „Sami Swoi” z Przytkowic, „Mali Ligocianie” z Katowic, „Jawiszowianki” z gminy Brzeszcze, „Pucheroki” z Trojanowic, „Kumotry” z Tarnowa, „Tomaszowianie” z Pucherokami, „Grembenice” z gminy Zielonki, „Kocanki” z Okocimia i „Modlniczanki” z gminy Wielka Wieś. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:15. Barwny korowód z palmami przejdzie wokół Targów pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm, następnie zespoły prezentować się będą na Rynku Głównym.

Również w niedzielę, 9 kwietnia od godz. 10:00 odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Do udziału zapraszamy osoby indywidualne oraz grupy. Wykonane palmy należy dostarczyć do biura organizatora ustawionego na terenie Targów Wielkanocnych w Rynku Głównym w Krakowie, w godz. 10:00-13:00. O godz. 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników. W konkursie zostanie wyróżnionych 10 prac. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

W dniach 10-12 kwietnia w godzinach 16:00-18:00 Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza dzieci na wielkanocne warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można wykonać własnoręcznie kartki świąteczne, udekorować własne koszyczki wielkanocne, czy też dekorować pisanki różnymi technikami.

W Wielka Sobotę, 15 kwietnia godz. 10:00 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Będzie można kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabraknie również ciast wielkanocnych takich jak mazurki czy piaskowe baby, a także wszystko, co niezbędne do przygotowania wielkanocnych wypieków i potraw. Wszyscy biorący udział w imprezie krakowianie jak również turyści będą zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12:00 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne.

W Lany Poniedziałek, 17 kwietnia o godz. 14:00 zapraszamy na krakowski Rynek, gdzie „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”. Tego dnia prezentować się będzie również „Kapela Jurajska” z Michałowic.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności