Święcenie pokarmów na Rynku Głównym

W Wielką Sobotę, 15 kwietnia o godzinie 13:00 przed Bazyliką Mariacką metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęci wielkanocne pokarmy. Podczas uroczystości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złoży życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.

Jak co roku, przed święceniem pokarmów Lidia Jazgar opowie o tradycjach wielkopostnych i świątecznych. Organizatorzy spodziewają się wyjątkowych gości, którzy podzielą się swoimi refleksjami na temat wielkanocnych zwyczajów. W tym roku w uroczystym święceniu pokarmów wezmą udział: ojciec Leon Knabit, znany i lubiany mnich z tynieckiego Opactwa Benedyktynów oraz Ewa Wachowicz, producentka kulinarnych programów telewizyjnych. W uroczystym święceniu pokarmów przewidziany jest także udział radnych, parlamentarzystów i znanych krakowskich aktorów.Wśród koszyczków z świątecznymi pokarmami pojawi kosz inny niż wszystkie – kosz balonu Harcerskiego Klubu Balonowego.

Fundatorem wielkanocnego stołu będzie restaurator Jacek Łodziński. Dary ze stołu odbiorą Bracia Albertyni dla podopiecznych kuchni Brata Alberta. Po uroczystości goście podzielą się z mieszkańcami Krakowa poświęconymi jajkami i kukiełkami oraz złożą sobie życzenia.

Także w Wielką Sobotę, o godzinie 10:00 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Będzie można kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabraknie również ciast wielkanocnych, takich jak mazurki czy piaskowe baby, a także wszystko, co niezbędne do przygotowania wielkanocnych wypieków i potraw. Wszyscy biorący udział w imprezie krakowianie oraz turyści zostaną zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12:00 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności