Problemy zdrowotne mieszkańców dużych miast

Prezentujemy kolejny artykuł naszego specjalisty: „Problemy zdrowotne mieszkańców dużych miast”

Jakie są główne zagrożenia zdrowia?

Stan naszego zdrowia jest w bardzo dużym stopniu determinowany wadliwym stylem życia.

Najpopularniejszymi zachowaniami zagrażającymi  naszemu zdrowiu są między innymi zbyt mała aktywność fizyczna, nieprawidłowy sposób odżywiania, palenie tytoniu oraz spożywanie napojów wysokoprocentowych. Na naszą kondycję psychofizyczną i ogólny stan zdrowia wpływają również zagrożenia występujące w środowisku społecznym. Bardzo ważnym jest by nie doprowadzać do tzw. patologii życia społecznego. Ma na to znaczący wpływ środowisko społeczne  w jakim żyjemy, nasze relacje jak i sposób komunikowania się w rodzinie, miejscu naszej pracy i nauki, w społeczności lokalnej, nie wspominając już o czynnikach ekonomicznych. Prócz wyżej wymienionych istnieje jeszcze wiele innych które czyhają na nasze zdrowie takich jak smog, wszechobecny hałas i pole magnetyczne.

Jak zapatruje się na to Ministerstwo Zdrowia?

Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że najbardziej zadowalający poziom aktywności cechuje dzieci od szóstego do siódmego roku życia i wynosi 70%. U dorosłych – o zgrozo – raptem 10%!

Mieszkańcy dużych miast mają ogromny problem z prawidłowym odżywianiem. Pobieramy nadmiar energii ze spożywania tłuszczów zwierzęcych oraz soli kuchennej przekraczając trzykrotnie dopuszczalne dzienne dawki. Kolejnym zagrożeniem mieszkańców dużych miast o którym już była mowa jest palenie tytoniu. Z badań wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu XX w. codziennie paliło papierosy 47% mężczyzn i 23% kobiet (około 30% kobiet ciężarnych!).

Nadmierne spożywanie alkoholu w ostatnich latach podawane jako średnie roczne wynosi około 10 litrów na jednego człowieka. Około 600 do 800 tys osób jest uzależnionych od alkoholu.

Zagrożenia naszego zdrowia oraz naszego dobrego samopoczucia powstają także w środowisku fizycznym. W dużych miastach będą to zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego do których należą dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i pyły. Prócz tego, że emitujemy je sami to dochodzi do transgranicznego przenoszenia zanieczyszczeń około 80% azotu i około 60% siarki.

W wielu miastach problem dotyczył będzie również hałasu drogowego, który niejednokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Nocą wiele zakładów przemysłowych również emituje hałas.

Jakie są główne problemy zdrowotne mieszkańców dużych miast?

Od umieralności niemowląt, nowotwory złośliwe, urazy i zatrucia, choroby oddechowego i trawiennego, zaburzenia psychiczne prze choroby zawodowe i choroby układu krążenia. Pochylmy się nad tymi z którymi najczęściej pacjenci trafiają do gabinetu – epidemia zachorowań ze strony układu krążenia. W latach 90 spowodowała ponad 47% zgonów mężczyzn i 56% zgonów kobiet. Dlaczego tak się dzieje ? Wzrasta częstość występowania chorób tętnic i choroby niedokrwiennej serca.

Co możemy zrobić aby sobie pomóc ?

By zapobiegać problemom zdrowotnym powinniśmy poświęcać swój wolny czas na regenerację sił pozwalającą nam samorealizować się zarówno w pracy zawodowej jak i pozazawodowej. Nie tłumaczmy się notorycznym brakiem czasu na zdrowy wysiłek fizyczny, który jest niezbędny do osiągnięcia wewnętrznej równowagi. Propozycji mamy wiele, spotkania towarzyskie, odpoczynek na świeżym powietrzu, spacery, uprawianie sportu. Możemy realizować różnego rodzaju zajęcia, wg własnych preferencji i upodobań.

Zawsze zachęcam swoich pacjentów aby każdą wolną chwilę spędzali na spacerze, pływalni czy siłowni a nie przed telewizorem. Państwu również polecam taki rodzaj spędzania wolnego czasu a wysiłek jaki w to włożycie zaowocuje szybciej niż się spodziewacie.

 

Opracowała mgr Izabella Cymbranowicz

Zobacz również

Kiedy tabletka przeciwbólowa już nie wystarcza – Co robić?

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności