Podpalacze stodół w rękach policji

20 kwietnia 2017r. funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu Policji w Skale zatrzymali 3 osoby (20 – latka i dwóch 16 – latków), jako podejrzewanych o  podpalenia stodół na terenie gminy Sułoszowa w powiecie krakowskim.  16 – latkowie odpowiedzą za czyn karalny przed sądem dla nieletnich. Pełnoletniemu sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

13 kwietnia 2017 r. ok. godz.01.20 jeden z mieszkańców  Woli Kalinowskiej , telefonicznie powiadomił Straż Pożarną oraz Policję o pożarze drewnianej stodoły, znajdującej się na jego posesji. Mężczyzna został obudzony przez huk pękającego eternitu. Gdy podszedł do okna,  ujrzał jak płomienie ogarniają całą drewnianą stodołę, w której oprócz siana i słomy znajdowało się 70 kur.

Przybyłe na miejsce zastępy OSP ugasiły pożar, jednakże ogień doszczętnie strawił budynek gospodarczy.

W Woli Kalinowskiej od 2016 r. już kilkukrotnie płonęły stodoły. W tym roku był to już trzeci pożar. Scenariusz zdarzeń za każdym razem wyglądał podobnie. Analiza  prowadzonych postępowań,  jednoznacznie wskazywała, iż  przyczyną pożarów były podpalenia.  Sprawca, typując miejsce popełnienia przestępstwa, zawsze wybierał te,  które nie były objęte monitoringiem. Uważał, aby nie zostać przez nikogo zauważonym. Ogień pochłonął dobytek, który łącznie pokrzywdzeni wycenili na kwotę 143 000 zł.

Sprawą zajęli się kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz z Komisariatu Policji w Skale.  20 kwietnia br., w wyniku operacyjnego rozpracowania   funkcjonariusze zatrzymali 3 mieszkańców Woli Kalinowskiej (20 – letniego oraz dwóch 16 – latków) podejrzewanych o  wzniecanie  tych pożarów.

Jak się okazało, w kwietniu 2016 r, zatrzymana trójka wspólnie podpaliła siano, znajdujące się w drewnianej stodole, a płomienie doszczętnie zniszczyły budynek gospodarczy wraz ze znajdującymi się w środku: słomą oraz przenośną sieczkarnią. Straty zostały oszacowane przez właściciela na 20 000 zł.

Policja, 20 – letniemu mężczyźnie przedstawiła jeszcze  5 innych zarzutów umyślnego zniszczenia mienia poprzez podpalenie siana znajdującego się wewnątrz drewnianych bądź murowanych budynków gospodarczych, których podejrzany dopuścił się od kwietnia 2016 r.

Zatrzymani przyznali się do zarzuconych czynów i podczas przesłuchania okazali skruchę. 20 – latek tłumaczył stróżom prawa, że podpalał stodoły, ponieważ lubi brać udział w akcjach gaśniczych.  Tak więc najpierw wzniecał pożar, aby następnie ruszyć do ujarzmiania płomieni i pomóc strażakom.

Prokuratura zastosowała wobec pełnoletniego sprawcy przestępstwa środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.  Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. 16 – latkowie odpowiedzą natomiast za popełnienie czynu karalnego przed sądem dla nieletnich.

Przypomnijmy, iż na początku kwietnia br. funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych zatrzymali 5 sprawców /czterech dorosłych i jednego nieletniego/, którzy podpalili trawy w Mogilanach. Wobec pełnoletnich Prokuratur również zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

 

Foto/Info KWP

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności