Emaus – sprawdź program

Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień świąt wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a atrakcję stanowiły kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to różni się znacznie od tego sprzed lat. Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można otrzymać, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do Domu Zwierzynieckiego.

W tym dniu odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których można będzie własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Natomiast dorośli będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny pt. „Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu”, zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycjom emausowym, wystawę stałą „Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty” i wystawę czasową „Prawie wszystko o Zwierzyńcu”, a także zakupić wydawnictwa w promocyjnej cenie w muzealnym sklepiku.

Serdecznie zapraszamy również do udziału w czwartym, dorocznym konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe, który zostanie rozstrzygnięty właśnie tego dnia.

W programie:

9.00–17.00 – zwiedzanie wystaw: Prawie wszystko o Zwierzyńcu oraz Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty

11.00–15.00 – warsztaty dla dzieci: Gry i zabawy emausowe

9.00–17.00– wystawa konkursowych drzewek emausowych

12.00 – ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe;

Foto: Foter

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności