Zacznijmy wiosnę z LiteraTURĄ w Krakowie

Śniegi topnieją, a prognozy zdają się wróżyć słoneczne dni – pora na pierwsze spacery z książką i czytanie na świeżym powietrzu. Szczególne powody do radości będą mieli miłośnicy poezji – w związku z obchodzonym 21 marca Światowym Dniem Poezji. 8 i 9 marca wraz z Fundacją Miasto Literatury i Wydziałem Polonistyki UJ będziemy świętować stulecie urodzin Zuzanny Ginczanki, wybitnej polskiej poetki. W marcu spotkamy się również z poezją Tadeusza Śliwiaka, Józefa Barana, Zbigniewa Herberta oraz Władysławy Czułej. Najmłodsi będą mieli okazję poznać twórczość Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Zaś przy wiosennych porządkach warto zaplanować udział w akcji Drugie Życie Książki – nawet drobne zmiany potrafią wspaniale odświeżyć księgozbiór!

Wybrane wydarzenia:

 • 19 marca od godz. 15:00 – Drugie Życie Książki
  W marcu fani literatury będą mogli wymieniać się książkami w Pawilonie Powiśle 11. Zasady pozostają niezmienne: wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem można wymieniać tylko na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.
 • 8-9 marca – 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki
  Fundacja Miasto Literatury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie świętować 100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki – wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, której tragiczne losy nierozerwalnie związały się z Krakowem. Podczas dwudniowych obchodów przypomnimy twórczość poetki, a wsparcie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa pozwoli na symboliczne przywrócenie pamięci o Ginczance dzięki wmurowaniu tablicy pamiątkowej na ścianie kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26, gdzie ukrywała się w czasie wojny i skąd została wyprowadzona przez Gestapo.
 • 9 marca, godz. 18:15 – Dyskusja o książce Jacoba Heina – „Berlin” 
  Goethe-Institut w Krakowie zaprasza do udziału w dyskusji o książce, w której autor z miłością i dystansem opisuje miasto, które zmienia się jak żadne inne i przygląda się jego mieszkańcom. Opis metropolii jest tak sugestywny, że czytelnik może doświadczyć zapachów metra, poczuć ciarki, uświadamiając sobie, kto stąpał po miejskim bruku, czy znaleźć się wśród smakoszy piwa w jednej z rozlicznych knajpek na Alexanderplatz.
 • 20 marca, godz. 18:00 – Wieczór poezji Marka Warzyńskiego
  Biblioteka Kraków zaprasza do udziału w wieczorze poezji oraz czytaniu fragmentów powieści „Ulisses”. Marek Wawrzyński to krakowski poeta, prozaik i tłumacz, który zaprezentuje wiersze pochodzące z tomików: „Na stronach” (2005), „Katalog” (2011), „Wiersze” (2013), „Znaczki polskie” (2013), „Na marginesach” (2015).
 • 28 marca, godz. 18:00 – Wtorek Literacki z Andrzejem Chytkowskim
  Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida organizuje spotkanie z policjantem, którego pasją jest kronikarski zapis najbardziej niezwykłych zdarzeń kryminalnych Krakowa, które mogłyby zadziwić nawet wytrawnych autorów literatury sensacyjnej. Gaja Grzegorzewska, Aleksandra Zielińska, Marcin Świetlicki, Maryla Szymiczkowa, to tylko niektóre bardzo współczesne nazwiska (i pseudonimy) autorów najciekawszych powieści bardziej lub mniej kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Krakowie.

Więcej na www.miastoliteratury.pl

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności