Kiedy tabletka przeciwbólowa już nie wystarcza – Co robić?

Istnieje bardzo wiele tak zwanych pułapek samoleczenia w które większość z nas wpada. Jak wynika z badań Polska znajduje się w ścisłej czołówce pod względem przyjmowania środków uśmierzających ból. Czy jest to konieczne? Czy jesteśmy w stanie bezpiecznie wybrać właściwy lek na każdy rodzaj bólu?

Czy chętnie sięgamy po środki przeciwbólowe?

Polacy bardzo chętnie – bo średnio około dziewięciu razy w miesiącu – sięgają po tabletki uśmierzające ból. Szukamy pomocy tu i teraz – byle szybko i skutecznie.  Najczęstszym powodem przyjmowania leków przeciwbólowych są problemy związane z bólem kręgosłupa.

Dlaczego tak się dzieje?

Każdy z nas odczuwa napięcia i przeciążenia w okolicach karku i kręgosłupa, sztywność mięśni, bóle pleców. Przez większość dnia przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała. Gdy ból się pojawia najprościej jest sięgnąć po lek. Takie rozwiązanie nie wymaga od nas prawie żadnego wysiłku. Pomoże – ale na krótki czas – do tak zwanego „następnego razu”.

Co robić kiedy nie jest jeszcze za późno?

Działać prewencyjnie! Profilaktyka to ogromny wkład we własne zdrowie – dlatego tak ważnym jest aby wzmacniać układ kostny i mięśniowy – by jak najdłużej cieszyć się pełną sprawnością a tym samym nie dopuścić do zmian chorobowych. Każdy właściciel samochodu wie, że jego pojazd raz w roku musi przejść badania techniczne by sprawnie poruszać się po drogach. Apeluję! Zadbajmy o siebie i również co najmniej raz w roku zróbmy sobie przegląd techniczny 🙂

Co robić jak już boli?

Najlepiej skontaktować się ze swoim fizjoterapeutą który z myślą o naszym zdrowiu przygotuje indywidualny program dostosowany wyłącznie do naszych potrzeb. Kompleksowa opieka w  zakresie fizjoterapii realizowana według najnowszych i najskuteczniejszych standardów terapii nie tylko wyleczy ale i zapobiegnie wielu chorobom. Wielu moich pacjentów w okresie wiosenno-letnim to działkowicze. Część z nich świadomie pojawia się w gabinecie przed rozpoczęciem sezonu. Wówczas celem terapii jest przygotowanie układu ruchu do wzmożonego wysiłku fizycznego. Są też pacjenci którzy czekają do ostatniego momentu – wcześniej korzystając tylko z farmakoterapii. Przywrócenie do sprawności poprzedzającej incydent bólu nagłego – który przerodził się aktualnie w ból przewlekły – jest trudniejsze, wymagające poświęcenia większej ilości czasu, uwagi a i często nakładów finansowych.

Pamiętajmy! Nie należy czekać do ostatniego momentu. Im dłużej będziemy zwlekać tym ciężej będzie nam powrócić do pełnej sprawności. 

Opracowała mgr fizjoterapii Izabella Cymbranowicz

Zobacz również:

Dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa – Jak sobie z tym poradzić?

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności