Próby otwarte dla seniorów i warsztaty dla młodzieży na 14. Festiwalu Misteria Paschalia

Już tradycyjnie, w ramach Festiwalu Misteria Paschalia, przygotowaliśmy specjalne atrakcje dla naszych wiernych melomanów. Seniorów – jak co roku – zapraszamy na bezpłatne próby otwarte. Dla młodzieży mamy inną niespodziankę – warsztaty w ramach pasma Tenebrae. Polecamy uwadze harmonogram wydarzeń i zapraszamy do udziału.

W Wielki Piątek, 14 kwietnia, zapraszamy osoby w wieku emerytalnym na próbę generalną zespołu Le Poème Harmonique pod kierunkiem Vincenta Dumestre’a. Próba odbędzie się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, w godz. 15.30 – 18.00. W słynnym „Stabat Mater” włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego obok zespołu usłyszymy najlepszych francuskich solistów oraz słynną rosyjską sopranistkę, ulubienicę krakowskiej publiczności – Julię Lezhnevę.

W Niedzielę Wielkanocną, 16 kwietnia, w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków królować będzie muzyka wybitnego francuskiego kompozytora barokowego i wieloletniego dyrektora orkiestry przy wersalskiej Chapelle Royal – Michela Richarda Delalande’a. Na próbę otwartą zapraszamy na godz. 15.00. Usłyszymy „Te Deum” i „Wielkie Motety”. Wykonawcami będą Le Poème Harmonique, chór Capelli Cracoviensis oraz międzynarodowy skład solistów: Sophie Junker (Belgia), Dagmar Šašková (Czechy), Sean Clayton (Wielka Brytania), Mathias Vidal (Francja) i Benoit Arnould (Francja). Artystów poprowadzi maestro Vincent Dumestre. Próba potrwa do 18.00.

Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny zainteresowani seniorzy będą mogli uczestniczyć w generalnej próbie otwartej do recitalu „Arie e concerti”, podczas której zabrzmią najpiękniejsze fragmenty ze słynnych oper Antonia Vivaldiego, Georga Philippa Telemanna i George’a Friderica Handla. Francuskiemu Ensemble Matheus, kierowanemu przez niezrównanego Jeana Christophe’a Spinosiego, towarzyszyć będzie słynny koreańsko-kanadyjski kontratenor David DQ Lee. Ten wyjątkowy repertuar zabrzmi podczas zakończenia tegorocznej edycji Festiwalu. Próba odbędzie się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków w godzinach 15.30 – 18.30.

UWAGA: Na wszystkie próby otwarte dla seniorów obowiązuje wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki będzie można odbierać od najbliższego piątku, 31 marca, od godziny 12.00 w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), na Powiślu 11 i przy ul. Jana 2. Jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie dwie wejściówki na każdą z prób. Liczba wejściówek jest ograniczona. 

Dla młodszych melomanów przygotowaliśmy inny bonus. Młodzież zapraszamy na wieczorne warsztaty w ramach cyklu Tenebrae. Spotkania odbędą się w Wielką Środę i Wielki Czwartek (12 i 13 kwietnia) o godz. 20:30 w sali wykładowej w podziemiach Bazyliki Bożego Ciała w sercu krakowskiego Kazimierza. Podczas wykładów zgłębcie tajemnicę mistycznej atmosfery Świąt Wielkanocnych. Wstęp jest wolny! Zapraszamy.

Spotkania rozpoczniemy warsztatami (trwającymi 1,5 godziny), które poprowadzi Tomasz Raczkiewicz — śpiewak-kontratenor, aktor, reżyser, animator kultury, pedagog, prezes Fundacji MOZarte. Specjalnie na to wydarzenie wcieli się w rolę średniowiecznego mnicha, a program zbudował na trzech filarach tematycznych. Podczas wykładów opowie o tym, czym jest gatunek Tenebrae – charakterystyczny dla twórczości francuskiego baroku, zgłębi liturgię Wielkiego Tygodnia – koncentrując się przede wszystkim na opisie Męki Pańskiej, przedstawionym przez niemiecką mistyczkę, stygmatyczkę i wizjonerkę Katarzynę Emmerich oraz opowie o roli muzyki tworzonej przez wieki na potrzeby liturgii.
W drugiej części wieczoru gościnni Księża Lateranie, opiekujący się Bazyliką Bożego Ciała, oprowadzą nas po jej niedostępnych na co dzień wnętrzach. Będzie można zobaczyć między innymi zabytkowe, największe w Krakowie organy. Po warsztatach uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni na koncerty w ramach pasma Tenebrae. Nastrojowe wieczorne koncerty (rozpoczynające się o godz. 23:00 w Bazylice Bożego Ciała) będą prezentacją muzycznych opracowań francuskich kompozytorów, jakich dokonali do tekstów Lamentacji Jeremiasza. W Wielki Wtorek po raz pierwszy polska publiczność usłyszy „Leçons de Ténèbres Pour Le Mercredi Saint” Sébastiena de Brossarda. Dzieło wykona francuski zespół  Le Quadrige oraz żeński chór Athenaïs. W Wielką Środę czeka nas światowa premiera „Leçons de Ténèbres Pour Le Jeudi Saint” Jean Baptiste Gouffeta. Dzieło wykonają Le Taylor Consort i chór Athenaïs.

Na 14. edycję Festiwalu Misteria Paschalia zapraszamy do Krakowa w terminie od 10 do 17 kwietnia 2017 roku. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia. Medialnym partnerem strategicznym Festiwalu jest francuska telewizja Mezzo.

Więcej o Festiwalu: www.misteriapaschalia.com
info: materiały prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności